Rexho Mulliqi
Rexho Mulliqi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1923-1982)

  • Ndërroi jetë më:
  • 25-2-1982
  • Vendlindja:
  • GuciBiografia

BIOGRAFIA: Rexho Mulliqi është një këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Rexho Mulliqi mbiemrin e mori nga fisi Mula, Mulaj, Mulaku, Muliqi, shkollën fillore e kreu në vendlindje për të vazhduar Medresenë e Shkupit, deri në vitin 1941. Paskëtaj u vendos në Prishtinë, ku qëndroi tre vjet (1941-1943). Më pas u regjistrua në Akademinë e Muzikës në Beograd (1946), por nuk i përfundoi dot studimet, sepse, për shkaqe politike, u përndoq dhe u burgos, duke vuajtur dënimin në Goli Otok. Pas vitit 1953 u kthye në Kosovë, ku...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 1