A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Rexho Mulliqi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  3
(1923-1982)  
  • Vendlindja:
  • Guci 
BIOGRAFIA: Rexho Mulliqi është një këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Rexho Mulliqi mbiemrin e mori nga fisi Mula, Mulaj, Mulaku, Muliqi, shkollën fillore e kreu në vendlindje për të vazhduar Medresenë e Shkupit, deri në vitin 1941. Paskëtaj u vendos në Prishtinë, ku qëndroi tre vjet (1941-1943). Më pas u regjistrua në Akademinë e Muzikës në Beograd (1946), por nuk i përfundoi dot studimet, sepse, për shkaqe politike, u përndoq dhe u burgos, duke vuajtur dënimin në Goli Otok. Pas vitit 1953 u kthye në Kosovë, ku...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

Autor i këngëve

Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko Më Shumë

» Dërgo Një Këngë »
Artistë Të Ngjashëm:

Gjon Gjevelekaj

Efraim Kastrati

Ilir Bajri

Faruk Banjska

Astrit Halimi

Riza Dolaku

Granit Gashi

Dastid Latifi

Faruk Tasholli

Besim Bunjaku


Tags: Rexho Mulliqi

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019