Robert Aliaj
Robert Aliaj
Robert Aliaj
  • Vendlindja:
  • Tiranë Shqipëri
  • Jeton dhe vepron në :
  • Belgjikë Belgjikë
  • Mosha:
  • 63 Vjeç
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop e lehtë
Robert Aliaj është këngëtar shumë i njohur. Jeton dhe punon në Bruksel dhe Tirane, Dragot jo vetëm që filloi si piktor, por edhe piktura e tij ishte pika e nisjes për të gjitha aktivitetet e tjera që ai shfaqi. Në fund të viteve 90, pas një karriere të gjatë si këngëtar, Robert Aliaj u ndal me muzikën për t'u rikthyer në pasionin e tij të parë si piktor artistik. Puna e Dragorit është figurative dhe bën përdorimin e gjerë të teknikave nga fotografia, televizioni dhe filmi. Subjektet e pikturave të tij variojnë zakonisht nga politika në Shqipëri, deri në banale. Për një kohë ai braktisi pikturën plotësisht për të bërë pantallona të shkurtra dhe video. Tani shumë vite më vonë në Bruksel, ai është i fokusuar veçanërisht në një hulumtim multimedial, duke eksperimentuar me fotografinë, duke lëvizur imazhe, animacione, tinguj dhe pikturë, pa humbur cilësinë piktoreske. Vëmendja e tij e ndan veten midis një kurioziteti kritik të skenës artistike në Evropë dhe një interes të përtërirë për ndryshimin terapeutik të shokut të shpejtë, të cilin shteti shqiptar ia ka nënshtruar. Merr pjese ne spektakle te realizuara nga TV Klan si "Dance With Me".

Në Dhjetor 1987, Robert Aliaj, Francesk Radi & Gramoz Burba marrin pjesë në Festivali i 26-të në RTSH me këngën "Tre Vëllezërit".

Në Prill 1989, Robert Aliaj merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1989 me këngën "Dashuria".

Në Dhjetor 1989, Robert Aliaj merr pjesë në Festivali i 28-të në RTSH me këngën "Jetës Fali Zemrën".

Në Prill 1990, Robert Aliaj merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1990 me këngën "Dy Gjysma Molle".

Në Dhjetor 1992, Robert Aliaj merr pjesë në Festivali i 31-të në RTSH me këngëT "Valsi I Panjohur" dhe "Ca Fjalë Qiellit".

Në Tetor 2018, Robert Aliaj Dragot merr pjesë në Kënga Magjike 2018 me këngën "Ah Ku Me Hodhi Zoti".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 9