Më mbaj mend (për 1 muaj)

Rrahman Dedaj

Rrahman Dedaj
(1939-2005)
  • Vendlindja:
  • Penduhe 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  208

Rrahman Dedaj është poet i njohur. Rrahman Dedaj lindi ne vitin 1939, ne fshatin Penduhe, afër Podujeves, Kosovë dhe vdiq më 21 gusht 2005 në Londër.
Shkollën fillore e kreu në Besjanë, shkollën normale në Pristinë. Studioi Gjuhën dhe Letërsine Shqipe ne Fakultetin Filozofik të Prishtinës.

Me letërsi filloi të merret qysh në bankat e shkollës dhe ka botuar këto vepra:

"Zogu dhe Kulla",
"Me sy kenge",
"Simfonia e fjales",
"Balada e fshehur",
"Etje",
"Fatkeqesia e urtise",
"Kryqezim hijesh",
(poezi per te rritur).

Poeti kosovar Rrahman Dedaj ishte njeri nder poetet e harruar letersise se Kosoves, e cila lulezimin me te madh e pati nga vitet 60' deri ne vitet 80'.
Pastaj përmbledhje të tregimeve "Fshehtësia" dhe "Medaljoni" si dhe përmbledhjen e vjershave për fëmijë "Dy liqej".

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

6


Komente 6