Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  25
(1850-1904)  
  • Vendlindja:
  • Frashër 
BIOGRAFIA: Sami Frashëri është një shkrimtar shumë i njohur. Sami Frasheri (Frashër, 1 qershor 1850 - Stamboll, 18 qershor 1904) ishte një shkrimtar, filozof dhe dramaturg shqiptar, dhe një figurë kryesore e Rilindja Kombëtare, lëvizjes së Rilindjes Kombëtare Shqiptare të fundit të shekullit të 19-të, së bashku me dy vëllezërit e tij Abdyl dhe Naim. Ai fitoi një vend në historinë e letërsisë osmane si një autor i talentuar nën emrin Şemseddin Sami Efendi dhe kontribuoi në reformimin e gjuhës turke osmane. ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Vëllai i

Naim Frashërit

Komente

Asnjë KomentThënie nga Sami Frashëri

    Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
    Shiko më shumë

Kartolina (124)

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Petro Nini Luarasi

Xhevahir Spahiu

Odhise K. Grillo

Gjergj Fishta

Asdreni

Bardhyl Londo

Fatos Arapi

Lasgush Poradeci

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Tags: Sami Frashëri, Sami Frasheri


Komente mbi këtë artist