Sean Paul
Sean Paul

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

  • Emri i vërtetë:
  • Sean Paul Ryan Francis Henriques
  • Vendlindja:
  • Kingston
  • Mosha:
  • 51 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 8 Janar 1973
  • Horoskopi:
  • ♑ BricjapiBiografia

BIOGRAFIA: Sean Paul është një këngëtar i huaj shumë i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo reggae. Sean Paul Ryan Francis Henriques, known by his stage name Sean Paul, is a Jamaican dancehall rapper, singer-songwriter, and producer. Sean Paul was born in Kingston, Jamaica to parents Garth and Frances, both of whom were talented athletes. His mother is a well-known painter. His paternal grandfather had Sephardi Jewish ancestry, from a family that had emigrated from Portugal, and his paternal grandmother was Afro-Caribbean; his mother is of Engl...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo Një Këngë »


Komente 0