Serael Poezi
Serael

Tema: Poezi Dashurie


Mëso Njëherë Të Dashurosh

Ja e hapa një dritare
Dhe ti u fute si pandierë
Si ai që dashurinë e do me pare
Erdhe t'a vjedhësh dhe kët’ herë...

Dhe mi the ca fjalë të bukura
Si ato dikur: “Të dua!”
Ç’e do që në bark nuk ndjej më flutura,
E ti të tuat s'mi dhe hua.

E as dashurinë që shpejt e more
Që e fundose dhe përgojove
Dashurinë që dhe e që vodhe
Erdhe ta japësh por harrove...

Që t'i dashuri më dot nuk jep!
Se nuk e di ç'është dashuria
Sa fillove që t'a njohësh
E more mbrapsht the: “Është e imja!”

E gabim të rëndë bëre
Kur dashurinë t'a mbaje doje
T'a them sot përballë kësaj Hëne
Dashuri s'të jap, harroje.

Se dashuria nuk vjen me hopa,
As si valë që në breg godasin...
Dashuro sikur kurrë s'do të lëndohesh!
E hajde pastaj e dashur, flasim.

24 korrik 2020

- Poezi nga Serael


- U dërgua nga Serael -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0