Sergej Esenin
Sergej Esenin

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1895-1925)
  • Emri i Vërtetë:
  • Sergej Alexandroviç Esenin:
  • Vendlindja:
  • Konstantinov Rusi

Biografia

BIOGRAFIA: Sergej Esenin është një poet dhe autor/publicist i huaj. Sergej Alexandroviç Esenin lindi më 3 tetor 1895 në Konstantinov (sot Esenin), në rajonin e Rjazanit (Rusi), bir i vetëm i prindërve fshatarë, është eksponenti kryesor i shkollës së ashtuquajtur e "poetëve fshatarë". Në poezitë e tij pasqyrohet bota bujqësore (rurale) e Rusisë së fillimit të shekullit të njëzetë: fjalët e tij lartësojnë bukurinë e fshatit, dashurinë ndaj mbretërisë shtazore, por edhe tepërimet e jetës së tij (Esenin ishte një alk...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 4