Më mbaj mend (për 1 muaj)

Sergej Esenin

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  53
(1895-1925)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Sergej Alexandroviç Esenin
  • Vendlindja:
  • Konstantinov 
BIOGRAFIA: Sergej Esenin është një poet dhe autor/publicist i huaj. Sergej Alexandroviç Esenin lindi më 3 tetor 1895 në Konstantinov (sot Esenin), në rajonin e Rjazanit (Rusi), bir i vetëm i prindërve fshatarë, është eksponenti kryesor i shkollës së ashtuquajtur e "poetëve fshatarë". Në poezitë e tij pasqyrohet bota bujqësore (rurale) e Rusisë së fillimit të shekullit të njëzetë: fjalët e tij lartësojnë bukurinë e fshatit, dashurinë ndaj mbretërisë shtazore, por edhe tepërimet e jetës së tij (Esenin ishte një alk...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

2 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një poezi »

Tags: Sergej Esenin, Sergej Aleksandrovič Esenin, Sergei Yesenin, Sergei Alexandrovich Yesenin, Sergej Aleksandrovic

Komente 2