Sherif Merdani
Sherif Merdani

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Ka ndërruar jetë më 29-08-2021

  • Ndërroi jetë më:
  • 29-08-2021
  • Vendlindja:
  • ShqipëriBiografia

BIOGRAFIA: Sherif Merdani është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Sherif Merdani ishte këngëtar i muzikës së lehtë shqipe, i përndjekur nga sistemi komunist dhe diplomat shqiptar nga Shqipëria. Ka kënduar sidomos këngë të kompozuara nga Kastriot Gjini. Pas Festivalit të 11-të, si edhe disa kolegë të tij, u perndoq nga diktatura e Enver Hoxhës dhe bëri 16 vjet burgim. Në vitet '90 ka punuar edhe si diplomat në ambasadën shqiptare në Romë. Pjesëmarrës në dhjetra festivale, Merdani i fali muzikës së lehtë shqip...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 1