Shkendije Mujaj
Shkendije Mujaj
Shkendije Mujaj
  • Vendlindja:
  • Peje Kosovë
  • Jeton dhe vepron në :
  • Zvicër Zvicër
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Shkendije Mujaj është këngëtare e njohur. Pa e perfunduar akoma shkollen fillore ajo ka emigruar ne Zvicer tek tezja e saj , pa familjen e saj. Pra ylli shqiptar ka nje histori teper intersante sepse ajo mori inciativen te jetoje dhe veproje atje me nje guxim shum te madh (ne femijeri). Ajo pra ishte larguar edhe nga tezja saj natyrisht pa deshiren e saj. Ajo gjithmon nuk kishte harruar amanetin e familjes se saj qe ta ruaj nderin dhe historine e familjes se saj. Shkendija esht vajza e Hasan Mujaj nga Dugaiva e Rugoves se Pejes prof.dr. i gjuhes shqipe dhe tani dekan i fakultetit te edukimit per 4 komuna ne Kosové. Ndersa nena e saj Gjevahire Mujaj eshte nga fshati Llozhan i Pejes me profesion mesuese (duke i kushtuar me shume rendesi familjes ajo gjithe energjine dhe kohen ja kushtoi amvisnise dhe nuk e ushtroi profesionin si mesuese). Gjevahire Mujaj nuk ishte dakord qe vajza e saj te jete kengetare kur Shkendija deshironte si femije dhe qe kur ishte ne shkollen fillore kishte shprehur deshiren per te kenduar. Ka nje moter dhe nje vella te cilet moralishti kishin perkrahur dhe akoma perkrahin Shkendijen ne fushen e artit. Shkendija si femije ishte e pranishme ne mediat zvicerane, sepse ishte ne nje strehimore te femijeve qe kane emigruar pa prinder. Dhe ne kete strehimore ajo u be teme diskutimi ne ate kohé pas nje reportazhi qe kishte bere TV SF1 ne Zvicer ku u bisedua rreth kushteve te ketyre femijeve dhe u zbulua se Shkendija ishte shume intelegjente dhe mesoi gjuhen zvicerane ne nje kohe shume te shkurter dhe duhej qe kjo te vazhdonte shkollimin ne instuticione te njohura shtetrore dhe jo private, ku dhe u realizua kjo ceshtje. Ylli shqiptar ishte pare ne kete reportazh nga 1 cift (burr dhe grua zviceran) qe shprehen gadishmeri te adoptojn Shkendijen dhe ti ofrojne nje jeté lukzoze, sepse ajo familje ishte shum e pasur materialisht dhe nuk kishin femijé. Pas disa bisedave qe mundsoi pergjegjesja e saj ne strehimore ajo mundsoi qe Shkendija te bisedoje dhe te vendose se a deshiron te adoptohet nga kjo familje e pasur zvicerane. Ylli shqiptar kishte pranuar qe te jetonte ne hotelin qe i kishte ofruar kjo familje ne Münchenbuchse Hotel Bären. Ata kishin mundesuar nje jeté teper lukzoze dhe kishin paguar nje shkolle vallezimi ku ajo e ndiqte me shume vullnet. Shkendija edhe pse kishte te gjitha mundsite dhe lluksin ajo nuk kishte harruar qellimin e daljes ne mergim dhe nuk u mashtrua, por arriti synimet e saja ne cdo fushe. Shkendija thoshte edhe pse kam pas te gjitha kushtet, ajo ishte merzitur shume per familjen e saj dhe i kishte munguar shume ngrohtesia familjare dhe femijeria e saj kishte shum plage qe kan ndikuar ne zhvillimin e saj, por pozitivisht sepse ajo ishte nje guximtare dhe per kete fakt ajo arriti edhe te shkelqeje me kengen “Rainbow of Love” ne Dubai. Perveq ksaj ajo vazhdon te punoje ne kete drejtim, pra eshte duke realizuar albumin anglisht per tregun internacional. Perveq kesaj duhet te theksoj se eshte nje kengtare qe eshte dhe ishte e pavarur materialisht dhe posedon nje banese lukzoze me vlefte prej 1 milion e gjysme franga ne Zürich, si dhe te disa banesave te tjera. Pra yll ...

Në vitin 2005, Shkendije Mujaj publikon albumin "Plus-Minus".

Më datë 8 Gusht 2009, Shkendije Mujaj publikon videoklipin "Rainbow Of Love".

Në Nëntor 2009, Shkendije Mujaj merr pjesë në Çelësi Muzikor 3 me këngën "Dashuria Ne Shikim Te Pare".

Në vitin 2012, Dyana Dya publikon albumin "This Is The Time".

Më datë 10 Maj 2015, Sabiani publikojnë videoklipin "Show Biz", në bashkëpunim me Marseli & Shkendije Mujaj.

Më datë 19 Korrik 2017, Dyana Dya Shkendije publikon videoklipin "Shake My Booty".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: qlirche qlirche  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Shkendije Mujaj »

Komente 16