Më mbaj mend (për 1 muaj)

Shkurte Fejza
  • Vendlindja:
  • Mushtisht (Therandë) 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Kosovë 
  • Mosha:
  • 59 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 18 Nentor 1961
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♏ Akrepi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  605

Shkurte Fejza është këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. Mësimet e fillores i ka marrë në Mushtisht, ato të së mesmes në Therandë, kurse të lartat në Prizren dhe Prishtinë. Gjatë gjithë karrieres, Shkurtja ka realizuar me qindra bashkëpunime, dhjetra albume me kolegë dhe albume personale. Aktualisht jeton dhe vepron në Prishtinë me bashkëshortin Hajrushin, djalin dhe tre vajzat. Paraqitjet e para në skenë i ka pasur qysh si fëmijë në programet e shkollës, ku u vërejt për herë të parë talenti i saj. "Isha vetëm tuj mendu" titullohej kënga e parë e kënduar nga ajo. Në maj të vitit 1975 merr pjesë në festivalin “Takimet e Majit” në Prizren dhe shpërblehet me Çmimin “Debutantja më e suksesshme”. Shkrimin e parë për Shkurte Fejzën e ka bërë atdhetari ynë i madh Jusuf Gërvalla, në gazetën e vetme të asaj kohe “Rilindja” në vitin 1975. Në këtë vit themelohet Shoqëria Kulturo-Artistike “Afërdita” në Mushtisht, në të cilën shoqëri, Shkurte Fejza ishte anëtare prej ditës së parë. Shumë shpejt kjo shoqëri u bë e njohur në të gjitha anët e botës shqiptare.

Viti 1978, është vit që bëri kthesë në jetën muzikore në Kosovë. Në këtë vit mbahet Festivali i Gjirokastrës. Në këtë kohë, sidomos në qytete të Kosovës dëgjohej me të madhe muzika serbe. Festivali i Gjirokastrës nxorri disa këngë të bukura. Për Shkurten kjo ishte një mundësi e mirë, por më vonë do të vërtetohet se kjo ishte një e mirë për tërë Kosovën. Këngët “Këngë për Mic Sokolin”, “Moj syzeza”, “Erdha nga qyteti”, etj., të cilat dëgjoheshin thuajse ilegalisht, u kënduan në këtë festival. Në pranverën e vitit 1979 bëhen xhirime nga Televizioni i Prishtinës (TVP). Dy emisione nga gjysëm ore u emetuan, ndërsa dy të tjerat kurrë nuk u panë nga publiku.
Veprimtaria e Sh.K.A. “Afërdita” shkonte furishëm dhe për një kohë shumë të shkurtër u bë qendër e reflektimit të muzikës së mirëfilltë shqiptare dhe e patriotizmit në Kosovë. Shkurtja ishte emblema e saj. Gjer më 17 janar 1981 paraqitet në qindra koncerte nëpër të gjitha qendrat e Kosovës por edhe nëpër shumicën e fshatrave.

Në vitin 1984, pas shumë peripecive, bën regjistrimin e katër këngëve me censurë. Ishin këto këngët “Çohuni djema shaloni atin”, “Valizake”, “O ky vend i bukur me lule plotë”, “Maji i kuq” etj. Gjatë këtij viti, kënga “O ky vend i bukur me lule plotë” bëhet hit në valët e Radio Prishtinës, programi i dytë. Me votat e dëgjuesve, e fiton mikrofonin e artë. Bëhet edhe shpallja e fituesit publikisht, caktohet manifestimi i marrjes së shpërblimit. Thirret Shkurta për ta marrë shpërblimin, por dora e UDB-së ishte shumë e fortë dhe përmes stafit menaxhues të Radio Prishtinës ndalohet dhënia e këtij shpërblimi që ia kishin dhuruar simpatizuesit e këngës shqipe. Vlen të ceket se gazetari i Radio Prishtinës, z.Fatmir Podrimaj, i dëshpëruar nga një padrejtësi aq e hapur, propozoi ta padisim Radio Prishtinën në gjykatë. Por, në atë kohë edhe kjo do të ishte punë e kotë. Dorës së “fortë” edhe kjo iu duk pak dhe për t’i humbur gjurmët e kishin shlyer më vonë edhe vetë këngën fituese. Duke ju falënderuar Qamilit të Vogël, edhe atë përmes “Jugotonit” në Zagreb, Shkurta regjistron disa këngë në albumet e tij: “Bukuroshja” dhe “Pranvera”, në vitin 1984.

Viti 1985 do të jetë më i bujshëm për Shkurten. Në Ferizaj themelohet një shoqatë e estradës muzikore e quajtur “Melodia”, e cila organizonte koncerte. Gjatë vitit 1985-1986, Shkurta do të mbajë koncerte solistike me mysafirët e saj në të gjitha qytetet në Kosovë dhe Maqedoninë Perëndimore. Madhështorë qenë dy koncertet e mbajtur në Dibër, '85-ën dhe '86'ën.

Në verën e vitit 1986 disa dashamirë të këngës nga Kërçova, në krye me Sylejman Elezin vijnë në Mushtisht dhe kërkojnë që Shkurta të këndojë në dasmën e tyre. Në atë kohë Shkurta nuk e praktikonte një gjë të tillë, por fjalët e z.Ukshin Hotit (që e kishin angazhuar të intervenonte) ishin më bindëse kur tha se, “kënga jote duhet të dëgjohet në Zajazin e Mufailit të vogël”. Gjatë asaj vere e gjithë krahina e Zajazit dhe Tuhinës buçiste nga kënga e Shkurtes. Në një dasmë në Zajaz, udhëtarët e detyrojnë të ndalet treni derisa të përfundojë kënga. Pastaj filloi Tetova me rrethinë, e kështu me radhë. Për pushtetin e atëhershëm kjo ishte e papranueshme dhe ndërmori masa. Me 13 shtator 1986 në dasmën e njohur në fshatin Stremnicë të Tetovës, ishin tubuar disa mijëra njerëz nga e tërë rrethina e Tetovës. Vijnë policia maqedonase që të intervenojnë, por pasi turma ishte shumë e madhe, vetëm i marrin shënimet e grupit muzikor. Pas disa ditëve Gjykata Komunale në Tetovë lëshon aktvendimet për Shkurten dhe 10 anëtarët e grupit muzikor me dënime prej 60 ditësh. Dënimet ekzekutohen në Kosovë. Në këtë kohë, Radio Televizioni i Prishtinës e hap Produksionin e kasetave në Prishtinë.

Në vitin 1987, Shkurte Fejza publikon albumin "Cke Kosove Qe Po Leshon Za". Në TVP kishte kohë që këngët e Shkurtes nuk emetoheshin, por duke e ditur se albumet shiten mirë e ndoshta edhe me vullnetin e mirë të disave, Shkurta bën regjistrimin e ketij albumi edhe “Gurrë e shkrepa” (1988).

Në vitin 1988, Shkurte Fejza publikon albumin "Gurr E Shkrepa Po Ushtojn". Në vitin 1988, Shkurtja largohet nga procesi edukativo-arsimor si arsimtare në shkollën në Mushtisht. I sekuestrohet pasaporta dhe i pamundësohet edhe udhëtimi eventual jashtë vendit.

Në vitin 1989, Shkurte Fejza publikon albumin "Oj Kosove Nena Ime". Kënga qe mban titullin e albumit do të bëhet mega-hit i të gjitha kohërave. Albumin e editon Produksioni Muzikor Kosovafonia (firmë private). Këtë vit Shkurta paraqitet në dy manifestimet më të rendesishme që do të mbahen në Lubjanë, organizuar nga Shoqata “Migjeni”, dhe në Zagreb të organizuar nga Shoqata “Nëna Terezë”.

Në vitin 1990, Shkurte Fejza publikon albumin "Mbahu Neno Mos Ke Frike". Në vjeshtën e vitit 1990, Shkurta bashkëpunon me një firmë tjetër private të re, por shumë profesionale dhe prestigjioze “Mega Medium”. Fryt i këtij bashkëpunimi del në dritë albumi dhe prapë hiti i madhë me të njëjtin emër. Pastaj edhe video programi i parë “Këngë e lot”.

Në vitin 1991, Shkurte Fejza publikon albumin "Per Memedhene" në bashkëpunim me kompozitorin e njohur nga Tropoja, Kolë Susaj. Kasetat detyrohen t’i shumëzojmë në Sarajevë, sepse fabrikën e kasetave të RTP-së e kishin uzurpuar sërbët. Gjatë rrugës prej Sarajevës, policia serbe i konfiskon 30.000 audio kaseta. Edhe origjinali ishte konfiskuar, andaj detyrohen që edhe një herë të përgadisin tërë materialin me orkestër dhe regjistrimin e programit e bëjmë në Dyseldorf të Gjermanisë në pranverë të vitit 1991. Këtë vit, pra më 1991, një grup studentësh organizojnë një turne nëpër Kroaci për qëllime humanitare dhe, si zakonisht, Shkurta u bashkangjitet dhe e tërë turneja shkon nëpër tërë Kroacinë, pa asnjë kompenzim. Zoti e di se a janë destinuar ato mjete për atë qëllim që ishte organizuar. Ishte turne e gjatë prej Osijekut, Zagrebit, Pulës, Rijekës, Zarës e deri në Split. Në vitin 1992, në bashkëpunim me shqiparët në Gjermani, organizon koncerte nëpër Evropë dhe nga të hyrat e koncerteve iu ndanë arsimtarëve përmes LASH-it në Kosovë 41.500 DM.

Në vitin 1992, Shkurte Fejza publikon albumin "Kam Nje Lot Me Pikon Si Ar". Shkurta shkon për herë të parë në Shqipëri dhe në bashkëpunim me të ndjerin Pjetër Gaci dhe Zef Çobën, realizon kete album.

Në vitin 1993, Shkurte Fejza publikon albumin "Qendro".

Në vitin 1993, Shkurte Fejza publikon albumin "Guri I Krujës".

Në vitin 1995, Shkurte Fejza publikon albumin "Vdekje Ska".Ajo regjistron këngën kushtuar mërgimtarit “Çka ka zogu që po qan” por në vazhdim e bën këngën “Mekje s’ka” dhe albumin e titullon “Vdekje s’ka”, sepse sa do që ligështohemi, nuk duhet pranuar vdekjen dhe nënshtrimin.

Në vitin 1996, me Shyhrete Behlulin e bëjnë albumin e përbashkët “20 vjet për ju”.

Në vitin 1996, Shkurte Fejza & Shyhrete Behluli publikojnë albumin "20 Vjet Per Ju".

Në vitin 1997, Shkurte Fejza publikon albumin "E Kam Emrin Kosovar".

Në vitin 1998, Shkurte Fejza publikon albumin "Bashkojme Krushqit Per Kosoven". Po në këtë vit vjen edhe albumi tjetër me Shyhreten “Këngë e lot”. Lufta e gjen në Mushtisht dhe kjo është histori më vete.

Në vitin 1999, Shkurte Fejza publikon albumin "Kenge Nga Zemra".

Në vitin 2000, Shkurte Fejza publikon albumin "Jo Nuk Ndahet Mitrovica", i cili bën bujë të madhe, por edhe albumi i dytë në po të njëjtin vit "Fluturoi shqiponja n'Kumanovë", kushtuar vëllezërve nga mbarë malësia e Karadakut.

Në vitin 2000, Shkurte Fejza publikon albumin "Fluturoi Shqipja N'kumanovë". Gjatë viteve 2000-2005 së bashku me Shyhrete Behlulin, Remzije Osmanin, Naxhije Fejzën, Motrat Mustafa, Mahmut Feratin, Nikollë Nikprelajn, editon shumë albume të përbashkëta me këngë të përpunuar si dhe disa video programe.

Në vitin 2001, Shkurte Fejza publikon albumin "Sy Zeza E Kosoves".

Në vitin 2002, Shkurte Fejza publikon albumin "Kosove-shqiperi".

Në vitin 2003, Shkurte Fejza publikon albumin "Te Dua Kosove".

Në vitin 2003, Bilbilat E Mushtishtit publikojnë albumin "Potpuri Me Bilbilat E Mushtishtit".

Në vitin 2004, Shkurte Fejza publikon albumin "E Bardha Vere", një album të mrekullueshëm me këngë popullore.

Në vitin 2004, Motrat Fejza publikojnë albumin "Hajde Lule Kosovare".

Në Dhjetor 2005, Shkurte Fejza merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Djal Prej Dukagjinit".

Në Dhjetor 2005, Shkurte Fejza merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Shqiptari Te Dua".

Në vitin 2005, Shkurte Fejza publikon albumin "Shqiptari Te Dua".

Në vitin 2005, Shkurte Fejza publikon albumin "Dëshmorëve Të Kombit" me plot 18 këngë.

Në vitin 2005, Bilbilat E Mushtishtit publikojnë albumin "Bilbilat E Mushtishtit".

Në Dhjetor 2006, Shkurte Fejza merr pjesë në Zhurma Show 2006 me këngën "Feston Kosova".

Në vitin 2006, Shkurte Fejza publikon albumin "Feston Kosova (Me Ty)".

Në vitin 2006, Bilbilat E Mushtishtit publikojnë albumin "Potpuri Me Yjet".

Në vitin 2007, Shkurte Fejza & Shyhrete Behluli publikojnë albumin "Her Mjalt Her Pelin".

Në vitin 2007, Shkurte Fejza publikon albumin "Pritem Nane".

Në Dhjetor 2008, Shkurte Fejza merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Malli".

Në vitin 2008, Shkurte Fejza publikon albumin "Malli".

Në vitin 2008, Shkurte Fejza, Shyhrete Behluli, Afrim Muçiqi & Shaqir Cërvadiku publikojnë albumin "Afrimi, Shkurtja, Shyhretja & Shaqa".

Më datë 24 Tetor 2009, Shkurte Fejza & Gresa Behluli publikojnë videoklipin "Nena Dhe Bija". Me këtë këngë, Shkurte Fejza & Gresa Behluli marrin pjesë në Zhurma Show 2009 në vitin 2009.

Në Nëntor 2009, Shkurte Fejza merr pjesë në Çelësi Muzikor 3 me këngën "Guri I Pavarsis".

Në vitin 2009, Shkurte Fejza publikon albumin "Guri I Pavaresise".

Në vitin 2009, Shkurte Fejza publikon albumin "Per Ju Deshmore".

Në vitin 2009, Mahmuti Shyhreti Shkurtja publikojnë albumin "Potpuri Me Yjet".

Më datë 6 Shkurt 2010, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Oh Sa Mire Me Kan Shqiptar (u.s.a.)".

Në vitin 2010, Shkurte Fejza & Gresa Behluli publikojnë albumin "Keng Darsmash".

Në Tetor 2011, Shkurte Fejza merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "Moj Sheqere".

Në vitin 2011, Shkurte Fejza publikon albumin "Lulja E Kismetit".

Në Qershor 2012, Shkurte Fejza & Gresa Behluli marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "A Je Ti Ajo".

Në vitin 2012, Shkurte Fejza publikon albumin "Endrra Shekullore".

Më datë 2 Prill 2013, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Lutja E Të Varfërit".

Më datë 11 Prill 2013, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Te Renve Per Kosove".

Më datë 29 Prill 2013, Shkurte Fejza publikon videoklipin "I Kan Thirr Per Qarmatim".

Më datë 29 Prill 2013, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Tuj Shetit Drinit".

Më datë 11 Maj 2013, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Pse Nuk Vjen O Dit E Mir".

Më datë 29 Korrik 2013, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Dy Kosova". Në këtë vit, presidenti i Shqipërisë e dekoron me çmimin "Mjeshtër i madh".

Në Nëntor 2013, Shkurte Fejza merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Si Nëna E Babai Nuk Ka".

Në vitin 2013, Shkurte Fejza publikon albumin "Dy Kosova".

Në vitin 2014, Shkurta mbushi plot 40 vjetë karrierë dhe për nder të këtij viti jubilar, më 30 tetor organizoi mbrëmjen gala. Po në këtë datë, presidentja e Kosovës znj. Atifete Jahjaga i dhuron "Medaljen presidenciale të meritave". Për nder të këtij përvjetori historik, Shkurtja adhuruesve ju bëri dhuratë albumin e saj me plot 40 këngët më të mira të titulluar "40 vjet zëri i kombit".

Më datë 2 Mars 2014, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Pyet Kosova". Muzika e këngës u punua nga Skender Doshlani, teksti u shkrua nga Skender Doshlani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Burim Krasniqi. Videoklipi u prodhua nga MProduction.

Më datë 26 Mars 2014, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Heroit Vetim Shala".

Më datë 3 Qershor 2014, Shkurte Fejza & Vjoleta Zefi publikojnë videoklipin "Te Kam Moter Sa Te Jem Gjalle".

Më datë 22 Janar 2015, Shkurte Fejza & Shyhrete Behluli publikojnë videoklipin "Moj Sharki". Muzika e këngës u punua nga Fatmir Muja, teksti u shkrua nga Fatmir Muja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Valton Beqiri.

Më datë 26 Qershor 2015, Shkurte Fejza & Naxhije Fejza publikojnë videoklipin "Për Ty Motër". Muzika e këngës u punua nga Shkurte Fejza, teksti u shkrua nga Bediha Emini, ndërsa për orkestrimin u kujdes Burim Krasniqi. Me këtë këngë, Shkurte Fejza & Naxhije Fejza marrin pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 29 Nëntor 2015, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Sheshi". Muzika e këngës u punua nga Naim Gjoshi, teksti u shkrua nga Naim Gjoshi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Xhevdet Gashi. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Në vitin 2015, Shkurte Fejza publikon albumin "Këndon Bilbili".

Më datë 27 Nëntor 2016, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Ah Kosova Jone". Muzika e këngës u punua nga Fatmir Muja, teksti u shkrua nga Fatmir Muja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi).

Në vitin 2016, Shkurte Fejza publikon albumin "Dasma Shqipe".

Më datë 12 Mars 2017, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Nena Ime", në bashkëpunim me Gresa Behluli.

Më datë 8 Korrik 2017, Valbona Halili & Aranit Hoxha publikojnë videoklipin "M'ka Marre Malli", në bashkëpunim me Shkurte Fejza. Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, teksti u shkrua nga Armand Trebicka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili.

Më datë 3 Nëntor 2017, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Vallja Shqipe". Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, teksti u shkrua nga Armand Trebicka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili.

Në vitin 2017, Shkurte Fejza publikon albumin "Live 2017".

Më datë 2 Shkurt 2018, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Nje Zemer", në bashkëpunim me Kastriot Tusha. Kënga është me motive patriotike dhe është punuar nga Edmond Zhulali, gjersa vargjet e tekstit i ka shkruar Faruk Tasholli. Producent i projektit është bashkëshorti i këngëtares Fejza, Harjush Behluli. Ana vizuale e klipit i është besuar produksionit “Dream Pictures”. “Një zemër” është finalizuar me një klip të detajuar, i cili sjell pamje nga Kalaja e Krujës dhe shumë monumente tjera historike.

Më datë 12 Maj 2018, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Nusja Dhe Shqiponja". Muzika e këngës u punua nga Naim Gjoshi.

Më datë 21 Shtator 2018, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Nena". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga Chill Pro.

Më datë 1 Mars 2019, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Komandant Hamez Jashari, Drite Lirie". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Naim Gjoshi. Videoklipi u prodhua nga kompania Red Media.

Më datë 2 Prill 2019, Shkurte Fejza & Gresa Behluli publikojnë videoklipin "Nana Percjell Vajzen". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani, ndërsa orkestrimi nga Miti Geci. Gresa i dha fund statusit të beqares dhe ka kurorëzuar lidhjen disavjeçare me martesë me Lulzim Ibrahimin. Kjo këngë u realizua për kanagjegjin dhe dasmën e biondinës sonë. Videoja përmban pamje nga këto dyja festat, e cila u mbajt në një restorant luksoz në Prishtinë.

Më datë 21 Qershor 2019, Shkurte Fejza publikon videoklipin "Rrushja".

Në vitin 2020, Shkurte Fejza publikon albumin "Shqiptari".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  arsimdiber  

Komente

31

Nëna e

Gresa Behlulit

Nëna e

Besiana Behlulit

Profili

Facebook

Instagrami

Zyrtar

Shto profile

të tjera


Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Shkurte Fejza »


Komente mbi këtë artist


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet