Më mbaj mend (për 1 muaj)

Silvana Berki
  • Vendlindja:
  • Vlorë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Finlandë 
  • Mosha:
  • 52 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 12 Maj 1968
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♉ Demi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  30

Silvana Berki është shkrimtare e njohur. Silvana Begotaraj Berki është poete shqiptaro-finlandeze. Përveç poezisë ajo ka shkruar edhe prozën e shkurtër dhe aforizma. Berki, ish-anëtare e bordit drejtues të Lidhjes së Shkrimtarëve “Galaktika poetike Atunis” si edhe anëtare e Lidhjes së Shkrimtarëve “Pirkalaiskirjailiat ry”. Ajo banon në qytetin e Tamperes/Finlandë prej vitit 1991.

Silvana ka mbaruar master në shkencave sociale, universiteti i Tamperes dhe Laplandës. Punon në zyrat administrative të qytetit, si punonjëse sociale. Përveç punës sociale ajo ka punuar edhe si përkthyese e gjuhëve shqip-finlandisht-anglisht. Ndër veprat e saj poetike vëllimi Prelude është vlerësuar dy herë si edhe është vlerësuar me çmimin e nderit nga qyteti i Vlorës. Ka publikuar: Lutem për ty, “Ada”, 2011, Prelude, “Toena”, 2012, Më jep vetëm pesëmbëdhjetë ditë –novelë, “Toena”, 2013, Frymëmarrja e mençur- aforizma, “Ada”, 2014, Kur qielli teshtin, “Sanasato Oy”, 2014, Kur vetëtin ciftelia, “Toena”, 2016, Gjuha më e vështirë në botë-antologji e poezisë finlandeze në shqip, “Toena”, 2016. Është pjesëmarrëse e antologjive ndërkombëtare: Poems for the Hazara, 2014, Second Genesis, 2012, Një shekull dritë, 2012. Është organizatore e aktivitetit ndërkombëtar “Thousand poets for Change” në Tampere (2012-2013).

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Punuan Biografinë:  silvana10  

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet