Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  5
(1888-1965)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Thomas Stearns Eliot
  • Vendlindja:
  • St. Louis 
BIOGRAFIA: T. S. Eliot është një shkrimtar i huaj. Thomas Stearns Eliot ishte një eseist britanik, botues, dramaturg, kritik letrar dhe social dhe "një nga poetët më të mëdhenj të shekullit të njëzetë". Ai u zhvendos nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Angli në 1914 në moshën 25 vjeç, ku punoi dhe u martua. Ai në fund u bë një qytetar britanik në vitin 1927 në moshën 39 vjeç, duke hequr dorë nga shtetësia amerikane. Eliot tërhoqi vëmendjen e gjerë për poezinë e tij "Këngën e Dashurisë së J....

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Edgar Allan Poe

Jim Morrison

Ezra Pound

Stephen Crane

Ronny Someck

Erich Fried

Tomas Tranströmer

Alessandro Manzoni

Jean Rousselot

Juan Ramón Jiménez

Tags: T. S. Eliot, Thomas Stearns Eliot


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet