Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Tingulli 3nt

Këndon kryesisht: Hip-Hop

Tingulli 3nt është një grup muzikor shumë i njohur. "Getoar Selimi", i njohur edhe si "GHETTO GEASY", "Geti", u lind më 3 korrik 1982 në Prishtinë. Është një rap këngëtar shqiptar nga Kosova. Getoari filloi te merrej me muzik qysh heret ne vitin 1994 ku filloi ti inxhizonte kenget i tij te para.Ku e beri nje kenge me Anita Vukpalaj te quajtur"Rap Adhuroj". Ne vitin 1996 Getoari bashkëpunoi me Jeton Topushen dhe Besa Gashin me ç'rast grupi mori emrin e tre tingujve " Tingulli 3 ". Mirëpo pas një kohe tejet të shkurtër,pas dy këngëve të realizuara arrin deri në ndërprerjen e bashkëpunimit. Pas kësaj në grupin "TINGULLI 3" hyri Agon Sylejmani (BIG XIG) i lindur në Prishtin më 28 korik te vitit 1982, Getoari vendosi të vazhdojë ta mbaj emrin "Tingulli 3". Pas dy vitesh lindi idea që të formohej një rep klan.Kjo ide edhe u realizua dhe u formua klani i quajtur "Kosova Out Laëz Clan".Me qrast "TINGULLI TRENT" beri bashkpunime me shumë kengtarë/grupe te njohura si "Etno Engjujt","Hilja e jetes","Ritmi i RRuges" etj.Por pas ketyre kengeve pati mosmarrveshje mes grupeve dhe ky klan u shkaperderdh.Geti dhe Agoni (TINGULLI TRENT) vazhduan karrjeren e tyre.Geti ne vitin 2010 i erdhi idea qe te formonin nje Label te quajtur "BABA STARS".Ne kete Label janë: "TINGULLI TRENT", "SkiviSkillz", "TDS","Stresi", "Cozman" dhe nje numer shum i madh i DJ.


Tingulli Trent disa nga Sukseset
Tingulli Trent kane bere nje revulucion ne muziken shqipe si dhe kane thyer shum Rekorde ne Shqipëri dhe Kosove. Disa prej atyre jane keto:
Albumi i pare" PRISHTINA FUCKIN CITY" ishte Albumi i pare Hip Hop \Rap shqip qe kishte thyer shume tabu duke u nisur nga shprehjet eksplicite ne keng ose publikisht dhe duke u shtiur ne mijera kopje ne t'gjitha trojet shqip folese..
Albumi dyte "AL BOOMi i 2TE" u titullua keshtu pikrisht sepse pritej te ishte nje BOOM ashtu edhe doli duke pasur parasysh hitin e pa krahasueshem te asaj kohe "LLokum me ara" pastaj "Kishe une Bukuroshe" etj..
Albumi i trete "I 3NT " ishte moment i rendesishem per vet grupin si edhe per adhuruesit ketije grupi ata sollen nje album shume profesional me shume hite ne te psh.. "Bal 3D" pastaj "Muzika jone" (bashkpunim me Nora Istrefi) keng edhe ku shpertheu si kengetare Nora pastaj "Mustafa" "Vesa" etj..
Albumi i katert "BABES" eshte Albumi qe secili njeri mund ta gjej veten nen tingujt e ketije albumi secila kenge pothuajse u shendrua ne nje mega hit rekordet u thyen qe nga kenga "Dridhe" (bashkpunim me chiljeten)qe doli si single pak kohe para Albumit duke vazhduar me "Te 2" (bashkpunim me Elvana Gjata) keng edhe ku shpertheu si kengetare Elvana Gjata pastaj "little mommy" (bashkpunim me Stine) ,100% trent,Babes, Po shihet ashiqare (bashkpunim me infinit) etj.
Albumi i peste "PIKA PER VESH" ishte albumi me me se paku keng mbrenda por qe tani me nuk diksutohej per suksesin dhe profesionizmin e grupit qe verehet qysh nga emri dhe Fama ku qysh ne start mbrenda nje Jave jane shitur 8000 kopje dhe qe vazdhdon e shitet akoma me hitet si "Kalle sonte", "Me merr" (bashkpunim me Soni Malaj), "A po don kesh" (bashkpunim me Dj Blunt), etj..
Albumi i gjashte " MA I MADHI N'VEN" nga titulli ose emertimi i ketije albumi tregon pushtetin e ketije grupi tash e sa vite ne maje te suksesit. ketu kemi hitet si "Ma i madhi n'ven", "Asnihere", "Ani Syn" (bashkpunim me Flori) e deri te "I Kom"(bashkpunim me Ermal Fejzullahu).
Kenga "I Kom" me Ermal Fejzullahun ka me shume se 7 milion klikime ne YouTube. E tash ne vitin 2013 u bo hit muzika "PO T'SHOH PERMAS" e shkruar nga Getoar Selimi (Geti), beatin e kan bo Kico 'n Torch music, ky hit ka grumblluar mbi 8 milion klikime... Hiti veror 2013 bashk me muziken "Fenix" te Cosmanit, gjithashtu edhe ky antar i labelit Baba Stars, ne bashkpunim me Tunen...
Gjitashtu ata kan lansuar dhe kengen "JASHA" ku per 24 or beri rreth 300.000 dhe vazhdon te degjohet.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  gramos    ToniTon1    Churchill    qendresa    colafanta1    BLICImran  

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  1003

  • Tingulli 3nt ka këto rrjete sociale:


Më shumë artikuj nga Tingulli 3nt »
teksteshqip.com © 2007 - 2017