TEKSTESHQIP
Top Fest 12
Nis “Top Fest”, festivali i muzikës moderne shqiptare. Pjesëmarrësit janë rreth 100, mes tyre emrat më të njohur të muzikës vendase, të cilët do të performojnë këngët e tyre të reja, fillimisht për tetë javë rresht, ne transmetim nga e hëna në të enjte, ora 15:35 nën prezantimin e Dojna Memës, një nga zërat e Top Albania Radios.

Bashkautorë Ledion Liço dhe Ergys Lubonja, ky i fundit dhe regjisor. Skenari Ardit Roshi, skenografia Fatmir Minga, drejtues muzikor, Dorian Gjoni dhe Producente, Lori Hoxha. Përveç emrave të rinj të stafit realizues, të tjera risi në këtë edicion të 12-të.

“Po i mëshojmë shumë fort faktit që të jetë një edicion shumë më i mirë se të tjerët, me elementë shumë më serioz, me këngëtarë shumë më të mirë dhe i hapur me nevojat e tregut. Në këtë edicion nuk do të ketë thjesht këngëtarë që vijnë të konkurrojnë për hir të konkurrimit, por është hapur më shumë në sektorin e videove, pasi është një kërkesë e tregut. Këtë vit jemi përpjekur që ta bëjmë edhe më të fuqishëm çmimin “Best Video”. Kjo do të sjellë ardhjen e këngëtarëve gjithmonë e më të mirë të tregut shqiptar dhe premton për një natë finale shumë të mirë dhe performanca shumë të mira”, u shpreh Ergys Lubonja, autor/regjisor i "Top Fest 12".

“Top Fest" këtë vit do të mundohet t’i përshtatet sa më shumë kohës. Gjërat kanë filluar të lëvizin ndryshe në industrinë muzikore botërore, por edhe në tregun muzikor shqiptar. Më tepër se nga televizioni informacioni merret paralelisht nga rrjetet sociale dhe faqet e internetit dhe ne këtë vit do të fuqizojmë shumë rrjetet sociale, “Facebook”, “Instagram”, “Twitter”. Gjithçka që do të ndodh në skenën e Top Fest do të pasqyrohet edhe në telefonët celularë dhe laptopët e të gjithë atyre që mbase nuk kanë mundësi të jenë përpara ekranit në ato momente”, tha Ledion Liço, autor i "Top Fest 12".

Në muajin prill dhe maj, pas seleksionimit të këngëtarëve, do të kalohet në fazën gjysmëfinale. 36 këngëtarët e kësaj faze, do të perfermojnë në tre mbrëmje live, me orkestrën e Top Channel, për të kaluar më pas në natën finale, ku do të ndahen dhe çmimet e kategorive dhe do të shpallet fituesi i këtij edicioni.

Çmimet e fituara në natën finale të Top Fest 12 janë:

Çmimi i Parë: Ermal Fejzullahu, Lumi B & Ledri Vula
Çmimi "Artist to Watch" - Aslaidon
Çmimi "Best Rock/Alternative" - Petrit Çarkaxhiu & Dem Baba Dem
Çmimi "Best Female" - Beatrix Ramosaj
Çmimi "Best Pop" - Kastro Zizo
Çmimi Top Albania Radio - Beatrix Ramosaj
Çmimi "Most Social Artist" - Noizy & Elgit Doda
Çmimi "Best Male" - Ermali, Lumi B & Ledri Vula
Çmimi "Best Hip-Hop" - Noizy & Elgit Doda
Çmimi "My Music Hits" - Ermali, Lumi B & Ledri Vula
Çmimi Honorifik - Gent Bushpepa
Çmimi "Best Balade" - Stenald
Çmimi "Best Video" - Troja
Top Fest 12 (Tekste & Video)
Image 143040
Image 142699
  • Top Fest 12
  • Viti: 2015
  • 09/02/2015 - 09/02/2015
  • Pallati i Kongreseve
  • Prezantuesit: Dojna Mema & Ledion Liço
  • TV: Top Channel
  • Radio: Top Albania Radio