Tyran Prizren Spahiu Poezi
Tyran Prizren Spahiu

Stori

U bashkërenditën me shekuj
Si romakët po ashtu edhe bizantët
Vazhduan osmanët pastaj partizanët
Mjerimi vazhdoi agonia nuk na fundosi.

Drita Dardane shëndriti horizontin
Bekimi dhe shpresa shënuan fillimin
Erupcioni i ndjenjave burrërore shkëlqeu
Nesër është dita e kushtrimit.

Jehon burri jehon burrnesha
Gjëmon mali gjëmon kalaja
Lutet fëmiu lutet pleqëria
Armët flasin flet ushtrija.

Burrat vendosin vendos burrëria
Lulëzojnë fushat lëkunden malet
Mëmëdheu krenar Lidhja e Prizrenit legjendare
Shekuj shqiptar ardhmëria shqiptare.

Buzëqesh fëmija buzëqesh fëmijëria
Shpërthen drita shpërthen ardhmëria
Rilind fitorja rilind rinia
Feston Kosova feston SHQIPTARIA.

- Poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- U dërgua nga Tyran J Spahiu -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0