A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Stori

U bashkërenditën me shekuj
Si romakët po ashtu edhe bizantët
Vazhduan osmanët pastaj partizanët
Mjerimi vazhdoi agonia nuk na fundosi.

Drita Dardane shëndriti horizontin
Bekimi dhe shpresa shënuan fillimin
Erupcioni i ndjenjave burrërore shkëlqeu
Nesër është dita e kushtrimit.

Jehon burri jehon burrnesha
Gjëmon mali gjëmon kalaja
Lutet fëmiu lutet pleqëria
Armët flasin flet ushtrija.

Burrat vendosin vendos burrëria
Lulëzojnë fushat lëkunden malet
Mëmëdheu krenar Lidhja e Prizrenit legjendare
Shekuj shqiptar ardhmëria shqiptare.

Buzëqesh fëmija buzëqesh fëmijëria
Shpërthen drita shpërthen ardhmëria
Rilind fitorja rilind rinia
Feston Kosova feston SHQIPTARIA.

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- Poezia u dërgua nga Tyran J Spahiu -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  19

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019