A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Medinure

Natë qetë tingujt e muzika
Notat e kitarës therrin heshtjen e natës
Shumë sekrete shumë begati
Fsheh për dikend shadërvani i ri.

Dy figura dy silueta
Fshehurazi si dy flutura
Gjetën heshtjen prapa skenës
Blini ishte pjesëtar i arenës.

Flet kroi flasin gjymtyrët
Vëzhgon feneri nderon Prizreni
Rrëmbejn ndjenjat shkrepin fjalët
Zbuten prindërit nderojnë të rinjtë.

Bukuria shprehet në sekrete
Rinia flet me gjeste
Ikën u larguan dorë për dore
U zbulua fshehtësia rinore.

Medinure personifikon bukurinë
Shadërvani çmon lumturinë
Derdhet nata derdhen emocionet
Fortifikohet urtësia tërhiqen qortimet.

tyran j spahiu
vargje poetike
-1999+

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- Poezia u dërgua nga Tyran J Spahiu -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  72

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019