Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Tema: Poezi Për Trishtim

Agonia

Celuloidi i zezë dhe i hollë
Përcjell momentet e fundit të rrjetit
Jeta si një film i përshpejtuar
Kalon në mendje dhe trup.

Trupi i heshtur nuk reagon
Sytë e mpirë shikjojnë një cak
Ndien dhimbje njerëzore
Agonia vazhdon.

Përjetim që do shijojnë qeniet e gjalla
Dhimbjet tejet të zgjatura
Betejë para largimit nga kjo botë
Eksitimet emocionale
Pasojnë me dhimbje mendore.

Koka e kthyer kah lindja
Fjalët e përsëritura qindra e qindra herë
Trupi merr formën e ngurtë
Buzëqeshja kaplon fytyrën.

Rrugëton i padukshmi
Në shtigje për neve të panjohura
Dëgjohen këmbët dhe ecja
Përcjellin në shtëpinë e fundit.

Poezi i thonë kësaj
Kur bukuria e shkrimit
Gërshetohet me realitetin
Vazhdimisht kërkojmë
Hijeshinë e jetës
Duke harruar atë më tej.

tyran j spahiu
vargje poetike III
aristokrati

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- Poezia u dërgua nga tamej -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  7

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet