A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Mos Kerko

Do më pyesish për rininë e kaluar
Në kazamatet e ndryshme
Sytë e mi të të tregpjnë
Tmerrin e asaj kohe.

Shpirti im ende kjan
Në dritën e hënës
Në mjegullën e dendur
Mund të shoh se si vajton.

Muret e trasha të lagëta
Kundërmonin gjak dhe hienë
Ndëgjohej zëri i fatit
Në largësinë pas derës.

Mëmëdheu im i shtrenjtë
Zhytur në gjak
Marri frymë thellë
Derisa më torturon vetmia.

Kujtoj duartë e tua përkëdhelëse
Që djegin pasionin deri në fund
Fytyra dhe hija
Më rikthejn në shtëpinë time.

tyran j spahiu
vargje poetike III
aristokrati

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by tamej -

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  12

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019