A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Apo...

Vera e lehtë dhe kjartë
Shikjimi lartë në qiell natën
Ofrojnë mundësi të pafund
Për pjellën e fantazisë.

Përfytyrimi i pafund i gjithësisë
Lëvizjet marramendëse të yjeve
Ndodhitë e panjohura kozmike
Të papërballueshme për trurin tonë.

Fluturaket e panumërta të shpejta
Vizitojnë këtë planetë të vogël tokë
Lënë gjurmë për ne të pakuptimta
Presin zhvillimin tonë intelektual.

Frikohemi nga e panjohura
Sillemi si qenie mish-vrasës
Shkatërrojmë dhe dhunojmë
Bukurinë e quajtur natyrë.

Merita për shkatërrim i takon
Cilësisë dhe thurjeve garuese
Dashja për sundim dhe
Përfitimeve djallëzore.tyran j spahiu
vargje poetikeII
jeta eshte dhunti

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by tamej -

Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  9

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019