A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Prizren, Ti Më Tremb

I pasur dhe i heshtur
Rrethuar me histori
Shumica thirren
Në pronësi.

Në kohëra të ndryshme
Gjaku derdhet
Qyteti ynë gjakon
Kurrë nuk mjafton.

Posa të qetësohet
Fillon begatia vazhdon shpronësimi
Kthetrat e gjata
E rrëmbejnë.

Vendi ynë i padjallëzuar
Konaku ynë mjaftë neveritës
Shtëpia ynë e ngrohtë
Pragu ynë qindëra vjeçar.

Na tremb pamas
Ndiejmë dhimbje
Dashuria është e pashuar
Për qytetin tonë muze.

vargje poetike III
mbaje endrrat gjalle
tyran j spahiu

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019