A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Dasma

Mbledhur në qendër
Festohet
Dasma e madhe
Rrjedhë.

Dredhet pija
Ushqim me bollëk
Lëngët e nxehta
Largohen.

Vijnë tupanat
Vallëzimi tradicional
Raskapitur
Burrat nuk dorëzohen.

Lartë në ballkon
Zonjat e veshura bukur
tregojnë me gisht
Burrat e tyre dorëlirë.

Ndëgjohen të shtënat
Fëmijët dridhen
Disa edhe kjajnë
Kapen për prindër.

Thojnë
Të shtënat janë burrërore
Vetëm ata të vërtetë
Bëjnë aheng të tillë.

Alkoholi djall-keqi
Rrugën ka gjetur
Në folenë e trurit
Shpërthen si kamikazë.

Në agimin e ditës
Këmbët tradhtojnë
Muskujt e padëgjueshëm
Dorëzohen.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4.1 / Votes cast:  7

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019