Tema: Poezi Për Fenë Myslimane

Në Mungesë

Ajri shijon mungesën
Toka oqeanet akullnajat
Më kalimin e kohës
Edhe dielli do shënoj mungesë.

Vallë- ne krijesat e të Madhit
Që jemi aq të brishtë
Një havari tollovi lëkundje
Do reflektoj në mungesën tonë.

Jemi aq të thyeshëm
Ndieshëm dhe paeksploruar
E dijmë pse nuk kuptojmë
Se së shpejti nuk do ekzistojmë.

Mungesa ynë do vërehet shumë
Si cigarja e pirë
Apo shiu pas diellit
Ndoshta bari pas vjeshtës
Ne do jemi të harruar.

Dielli vazhdon të nxeh
Valët e detit bëjnë zhurmën e njejtë
Bukuria e natyrës do përqafon
Vendet dhe varret e dikurshme.


tyran j spahiu
pesë shtylla

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2