A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Piktore

Magjia e ngjyrave më deh
Paleta lundëron në ajër
Me gishtat e holla virtuoze
Dashuroj pikturën e gjallë.
Ajo
Është jashtë masës kohë
Në gjelbërimin e peisazhit të hapësirës
Shtratin e detit të patrazuar
Lartë në retë gjigante
Ulur në gjysmëhënën e buzëqeshur.
Ajo
Bën dashuri me furçë
Bashkëbisedon me pikturën
Tregon ngjarjet ngjyrave freskuese
Dremit nën punimet.
Ajo
Diellin me madhështinë krenare
E fut në atelen e maestros
Derisa puhiza valëvit perdet
Mishëron natyra në studio
Zogjtë shkëputen nga piktura
Cicërrimat e shoqërojnë
Era e mimozave ringjallë natyrën.
Tek ajo
Jeta piktoreske shtrihet në përjetësi
Lojërat me ngjyra pasioni i saj
Qielli i shtatë përshëndet këtë madhështi
Rrjedhë bukuria në pëlhurën natyrë.
Nuancat ngjallen në galeri
Buzëqeshja e ngrohtë përshkruan ambientin…

tyran spahiu
vargje poetike IV

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  4

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019