A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Dashurinë e Humbur

Më Tmerron

Ulur i fshehur pas dritares
Tinëzisht përcjelli rrugicën e pluhurosur
Më mbërthen dhimbja stomaku më tradhton
Jam i poshtëruar shpirti më loton.

Dera e pasme ofron shpëtim
Bredhi rrugëve bareve të qytetit
Lagur-sytë e gjakosur
Më tradhtojnë dridhërimat e shqyer.

Oborri i shtëpisë bari i njomë
Trupin e lënduar përqafojnë
Shtrihem-jeta-shpirti i dehur
Më kaplon buzëqeshja e ngrirë.

Morali e prerë shiu më vërsulet
Godet dhimbshëm vetëtima më gjynjëzon
Drita e shpresës errësira e ditës
Jam humbës në këtë tregim jetësor.

Dorëzohem valëve të tërbuara
Ndjenjat shkrihen në panik
Stuhitë pamëshirshëm më dhunojnë
Qetë udhëtoj rrugës pa kthim…

tyran spahiu
vargje poetike IV

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019