A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Trishtim

Të Mundon Ndërgjegja

…djersitur presish në errësirë
Ndëgjon britmat
Britmat e tmerrshme
Frikësuar
Dridhja të mbërthen
Ke nevoj për ajër
Zgjat dorën dritarja largohet
Largohet në këtë terr
Mbi në lartësi
Ndëgjohët zë derdhës
Katran i zi zjarr
Tenton mëton të ikësh
Këmbët numërojnë në vend
Flakë përvëluese dhimbje
Ndëgjohen britmat e mëkatarëve
Ulërimet janë të shumta
Jo jo nuk je i vetmuar
Janë shumë shumë si ti
Qetësohet pakëz horizonti
Flaka humb fuqinë
Përsëri flakë nga lartë
Përvëlon kërkon ndihmë medet
Vajton eshtrat në flakë
Kjan bërtet kjan
Përsëri kazani me katran
Ndërgjegja ndërgjegja
Zgjohesh i vetmuar braktisur
Në pasurinë tënde të mëkatuar
Frikësuar sytë e mbyllur
Jashtë acar ftohtë
Stuhia e mendimeve të mundon
Ndërgjegja thirrë me zë të lartë
Pastrohu o Gjynahqar…

tyran prizren spahiu
vargje poetike V
pesë shtylla

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019