A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

E Bekuara Mëmëdhe

N ‘ ty ëndrrat janë shtruar
Me këngët magjike vallëzuar
E vuajtur por kurrë e shuar
Mendoj për ty mëmëdhe e dhunuar.

Rrënduar por kurrë e gjynjëzuar
Ardhacakët të kanë munduar
Lulen e rinisë të kanë cunguar
Por ti qëndrove fortë zonjë e frustruar.

Nga brënda armiku i dëshmuar
Gjakun të ka pirë është helmuar
Të poshtëruar janë larguar
Zullumqarët e mjeruar.

Fisnike bujare qiejt janë qetësuar
Jemi në ty të mishëruar
Brez pas brezi dëshirat e gërshetuar
Derdhemi në ty zonjë e liruar.

Ndëgjohen rapsodët duke kënduar
Serenatat përcjellin duke festuar
Yjet qiejt gjithësia ndihen të frymëzuar
Atdheu im madhështor kjofsh i bekuar.

tyran prizren spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  6

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019