Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË

Tema: Poezi Për Atdheun

E Bekuara Mëmëdhe

N ‘ ty ëndrrat janë shtruar
Me këngët magjike vallëzuar
E vuajtur por kurrë e shuar
Mendoj për ty mëmëdhe e dhunuar.

Rrënduar por kurrë e gjynjëzuar
Ardhacakët të kanë munduar
Lulen e rinisë të kanë cunguar
Por ti qëndrove fortë zonjë e frustruar.

Nga brënda armiku i dëshmuar
Gjakun të ka pirë është helmuar
Të poshtëruar janë larguar
Zullumqarët e mjeruar.

Fisnike bujare qiejt janë qetësuar
Jemi në ty të mishëruar
Brez pas brezi dëshirat e gërshetuar
Derdhemi në ty zonjë e liruar.

Ndëgjohen rapsodët duke kënduar
Serenatat përcjellin duke festuar
Yjet qiejt gjithësia ndihen të frymëzuar
Atdheu im madhështor kjofsh i bekuar.

tyran prizren spahiu

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  6

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet