A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Kënga E Ujdhesës

Enden mendimet shtigjeve
Kërkojnë veti të sinqerta
Në ishullin e ëndrrave
Takohen me tipare të flakëta.

Vetmuar prêt këngën e kënaqësisë
Shikjon horizontin e pafund
Në mjegullën e hapësirës
Silueta lundëron heshtur me mund.

Ndjenjat e trazuar xhelozojnë detin e qetë
Përqafuar me durim e matur
Ndien nxehtësi në epshin e fshehtë
Ngadal afrohet marineri me pasion i pasur.

Gdhendur në shkëmbinj lëvizjet sajohen
Ofshamat rrëfejnë fjalët janë të tepërtë
Klithmat e kreshtave dorëzohen
Mrekullisë së dashnorëve shkëmbë-lartë.

Skalitur janë mbishkrimet
Në të derdhet uji i oqeanit të kaltërtë
Sot shekujt dhe magjistaret
Shkrihen në këngën e ujdhesës tani të shkretë.

tyran prizren spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019