A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Tradhtova Atdheun !!!

Shijuam ethet e ekstazës
Kënaqësinë e pashuar ndaj atdheut
Frymëzuar nga pena e poeteshës
Derdhëm dashurinë e sinqertë.

Koha e plumbave u venit
Agoi dita e ndërtimit të shkatërrimeve
U rrekëm punës së mirëfilltë
Të edukojmë brezat e shkronjave.

Ata-Ne, si misionarët e paqës
Pompoz medial u ndëgjuan gjithandej
Me dinakëri u futën në poret e jetës
Besuam verbërisht kreatorëve të huaj.

Na kafshoi zhgënjimi si eklipsi total
Errësira mbërtheu hijeshinë e ditës
Dëshpëruar lundëronim drejt ujëvares fatal
Pika e fundit e shpresës u fundos.

Na mbeti një shteg sërish ikjet
Lotët e pafund përcjellnin udhëtarët
Malet lumenjtë mirëpritën emigrantët
Përsëritet e mallkuara histori e shqiptarit.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VI
aristok............

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.8 / Votuan:  6

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019