A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Atdheu.

Më lejo të takoj lashtësinë
Përqafoj gjurmët e mvetësisë
Dashuroj të kaluarën dhe shenjtërinë
Frymoj të sotmen madhështinë.

Qetësia e Juaj heshtur pasuron
Rrjedhë burrëria fjala e dhënë
Mbështetur nga miqtë sërish frymon
Vlon në brëndësi feston lirinë.

Gjindur shpeshë në vorbullën e historisë
Shkelur por kurrë e gjynjëzuar
Buron krenaria epike e çiltërsisë
E shtrenjta atdhe shumë je munduar.

Sulmuar të kanë- djegur dhunuar
Deportime histerike masive duruar ke
Thirri kushtrimi forcë e trashëguar
Djemtë dhe vashëzat rrjepën qiellin me forcë biblike.

Mbretëresha atdhe rritur ke skiftera dhe shqiponja
Që shpartallojnë qiejt lartësitë marramendëse
Syqelë i përkrahur nga mbarë njerëzia
Mburet historia me pastërtinë e ndërgjegjes.

tyran prizren spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  3.7 / Votes cast:  31

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019