A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Jam Njeri!

Ndjenjat robëruar më kanë
Egërsisht dua të vërsulem
Mbërthyer me padijeni çoroditur janë
Them ju jeni krijesa helm.

THOTË
Jam njeri ! kaloj pranë varfanjakut
Sytë e uritur më shoqërojnë
Vazhdoj zgërdhihem në pikë të qiellit
Krenar buzëqeshem pasuria më verbëron.

Jam njeri ! ngarkoj me ndytësi
Jetimët e gjorë anashkaloj
Përbuzja madhështia ime pangopës
Lundëroj në ëndrra begati notoj.

Jam njeri ! njollosi të ndershmit moral
Ngritur jam zhytur në tradhti
Bërtas kërkoj ndëgjueshmëri total
Mishëruar jam në qenien mëri.

Jam njeri ! që shkeli e dhunoj
Dërmoj të kafshuarit nga pena drita besimin
Etur gjaku më nxehet përdhunoj
Urrej endacakët e kësaj bote njeriun.

tyran prizren spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4.8 / Votes cast:  10

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019