A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Kuptova!

Natyra e shtrirë piktoreske
Ofron ambientin e gjelbërtë kristaltë
Prapavija rrezaton rini madhor
Madhështi kujdesje harmoni butësi
Melodi kjo e përkryer ...

Nga lartë
Stuhitë pranverore
Paralajmërojnë horizontin
Për freskin e qiellit yjëzor
Letargjia e përsosur
Nga sfondi zgjohet era papritmas
Fton në kujdes të posaçëm
Duhet shkuar ikur në shtëpi
Shiu ripajis ishullin e vetmuar
Kohëshkurtë natyra prapë fton në kënaqësi.


Pyetem
Perëndi i Madh
Pse stuhitë njerëzore janë të vrazhdë
Godasin dhe nuk kanë të ndalë
Rebelohen si shtazarakët
Pastaj fshehur qëndrojnë
Presin si hienat errësirën e natës
Papandehur prapë egërsisht vërsulen
Me tërë xhelozinë e akumuluar
Synim hakmarrja syri i uritur
Pangopur defiluesit e marrëzisë
Struken veshur në lëkurë kafshe
Gëzof të zi katran
Shërbejnë padronëve të territ
Në pritën e kamufluar
Momentin domosdo të duhur
Rrjepin shkatërrojnë dhunojnë...

tyran prizren spahiu
vargje poetike VI
kalld..............

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019