A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Ëndërrimtar

Nga bregorja e bardhë derdhet lumturia
Peisazhet e oazës veshur posi pranvera
Jo shumë larg burimi fton
Shijoje ujin të rikthehet rinia.

Sunduar jam nga buzëqeshja e pafajshme
Sytë thua se pikojnë nga lotët e gëzimit
Thërrasin buzët e kuqërremtë si korona
Mbështjellur me mistikë shikjim të ëndshme.

Qielli i frymëzuar ofron vozitjen e natës
Ngritur notojnë ajri na përcjell
Dalë nga oqeani aurora na përshëndet
Lartë në qiell poeti bashkohet ma dashurën e jetës.

Erërat dhe yjet ngriten ofrohen hënës
Rinia e hershme flakëron në heshtje
Veshur me bukuri armatosur me dashuri
Shtegtojnë drejtë dritëzave të përjetësisë.


tyran prizren spahiu

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019