A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Kosovë Deklarata Kushtetuese

deklarata kushtetuese

BUJARI LEXOI

Koha e ujqërve lugetërve të natës
Trokiti pamëshirshëm në portën e vuajtur
Ata ardhur nga ''askundi'' banorët e stepës
Gjynjëzuan mëmëdheun tonë me helm e vrerë.

Zëri i Tij burrëror derdhi historinë
Populli bërë sy e vesh nuk lëkundet
U shtang natyra u dridhën malet
Akti madhor rrugëtoi në tërë shqiptarinë.

Ishin kohërat e damkosura kërcënuese
Ata shtrinin hakmarrjen në gjirin familjar
Qëndroi besnik idealeve shtetrore
Deputeti lexoi deklaratën e parë kushtetuese.

Mbyllur në vetmin e vet-kështjellës
Enden mendimet për bukurinë mëmëdhe
Brengosur është ç’do ndodhë me këtë krijesë
Derdhi rininë për të bekuarën atdhe.

Bujari heshtur noton në qytetin e lashtësisë
Mbërthyer kanë klithmat e ardhmërisë
E përbin ndjenjat sytë frikë shpalosin
Çaste këto kolosale për burrështetasin.

tyran prizren spahiu
vargje poetike VI
kalldrëma

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  4

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019