A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Adem Zapluzha

Letrar i ngritur në Shadërvanin epik
Penda e artë në Lulëkuqet e Kosovës
Burimi i bjeshkës së bukurës natyrë
Rrezaton shtatlarti burrë stoik.

Atë ditë të ftohtë dimri tek kroi
Krenar ecte drejt frymonte Nder
Ishte vet ai baci Adem i mirësisë
Supgjërë Lumbardhin mbuloi.

Dekoruar në Durres me Çmimin e Karierës
Modestia e heshtur armatosur e ka
Qetë rrugëton botës së bukur
Thotë…shkronjat janë pasuria ime e kënaqësisë.

Jetë e tërë gërshetuar është
Mbuluar me poezi prozë rrezaton
Larg ndëgjohet zëri i shkrimtarit
Ikonën e bujarisë kujtojnë antologjitë.

Derdhen ne qenien e tij brengat
Përsërit …mbrojtur duhet liria e shenjtë
Thellësitë oqeanike dritëzojnë poetin
I yni është margaritari i Prizrenit.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019