A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Malësor

Fuqitë e zeza, enden trojeve
Dalur janë nga thellësit e ferrit
Shoqëruar me hije, rëndë sundojnë
Mbretëritë e pangopur të krimeve.

Plisat u zhvendosën, në bjeshkët e larta
Shoqëruar janë me natyrën e shqiponjave
Kalitur për jetë në kushtet e egra
Dorëzuar nuk janë, gjenden lartë në kreshta.

Malësorët, burra shtatlartë
Pajisur me durim, kuvendojnë
Fjalët janë të pakët, duhet luftuar
Derdhur gjakë, për vatrën e shenjtë.

Pret prroi, të rrjedhë mundim
Gjak të pastër Malësor, Arian
Matan,në lumin e egërsuar ngjyrëkuq
Do notojnë, trupat e ardhacakëve në vendin tim.

Avullohet rrjedhja, toka në lindje larg
Muzgu i ditës, dritëzon gjysmerrësirë
Kuqremtë është dielli, gdhin dita e re
Heshtja vrasëse, përcjell gjynjëzuarit e poshtëruar.

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  4

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019