A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Më Në Fund Miq Të Dashur ... Kam Gjetur Lumturinë!

Le të më lejohet të kthehen në botën time të vogël
aty kam gjetur miqësinë dhe mirësinë,
janë të heshtur, më bëjnë të lumtur
unë, me ta dua jetën e shkurtër të jetoj.

Jam i ftuar për t'u bashkuar karvanit të lumturisë
nën qiellin blu të SHQIPONJËS perlë,
ngacmuar unë jam, i mirëpritur ngrohtësisht
aty, mbledhur janë fisnikët e fjalëve.

Poezitë e shkruara janë aq të fuqishme
gdhendur nga zotërit e vërtetë të kënaqësisë,
ne lexojmë pasuar nga tingujt e kitarës
natyra lulëzoi në përjetësinë e letërsisë letrare.

Kafe-pirja e duhanit më pret mbrapa në shtëpi
mbrëmja sjell freski në këndin tim,
një nga një duke lexuar poezitë biseda shpërthen
lehtë arrijmë të gjejnë temat që kurrë nuk na mungojnë.

Ndihem i gëzuar, erë bekuar më emocionon
heshtur fati ngadalë mbulon rrethinën,
nën freskinë e skenës derdhen orgji pije
gjendem në folenë time të hareshëm- gëzim.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019