Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Atdheun

I Imi Shpirt Loton

Në Vend atë të panjohur
edhe SOT mbledhur janë shpirtrat,
dinë, se nuk janë të shuar
tentojnë të dalin në të bekuarën dritë.

Por, unë ende frikësohem
venitur janë ndjenjat njerëzore,
përcjellur nga muzgu i dimrit
kjan moti, ftohti është mortore
rrethuar janë ëndrrat e shpirtit.

Rëndë është, duhet duruar
kacafyten ironia dhe mirësia
në tokën ende të trazuar,
freskët është gjaku i derdhur dhe urrejtja .

Shumë janë të ZHDUKUR, VRARË, PËRDHUNUAR
hijet enden në errësirë, kërkojnë drejtësi,
veshët mbyllur, sytë e çoroditur
kthejnë kokën, kanë humbur ndiesi.

Vitet rëndojnë, dhembja flakëron
fëmijët, gratë, terri i ditës i shoqëron,
të humbur, askush neve nuk na ndëgjon
pritja, ndjenjat edhe më tej i forcon.

Nuk ka më lot, as buzëqeshje ditore,
balsamosur vitet janë ,shpresa nuk do shuhet,
zëri i arsyes do gjen vajin e të zhdukurit
kërkojnë të prehen në tokën Arbër.

Po, munguar një kohë të gjatë janë
harruar JO, në asnjë mënyrë,
dhimbja mbërthyer na ka trupin
letargjia fundoset, nga personat e thirrur...

Dëgjoni o ju, juve po drejtohen
ndaluni, kujtoni, po po, zhurmat janë të vogla,
ja sërish, gërvishtin tokën, gjëmojnë qiejt
kërkojnë, luten,
një ditë, dhashtë i Madhi Perëndi
të PREHEN në varrezat e njerëzve të SHQUAR....

Tyran Prizren Spahiu

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet