A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Epitafi I Të Pasurit

Pranverë është nektari i parë përshëndet
buzëqeshur është dielli zgjuar jeta,
mbështjellur janë me bukuri gufon rinia
rrjedhë shëndeti begati njerëzor.

Matanë ...në qetësi...

dhimbja me vrazhdësi tejkalon kufijtë
Vaji e ka mbërthyer lotët flasin
fundosur dita në perëndimin e largët
heshtur qëndrojnë pranë epitafit të ri
qindëra e mijëra tjerë kujtojnë fundin ...

Në thellësi...

Atje poshtë mbushur me errësirë në vetmi
mIrëpritur nga lagështia e rëndë
lartë kujton pllaka ajo e granitit
shkruar me shkronja të arta
këtu pushon i varfër në përjetësi...........

Tyran Prizren Spahiu
Vargje poetike VI

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019