A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Hesht Të Lutem!

Kur lotët e gëzimit buzëqeshin
Era lehtë të përqafon
Ëndrrat voziten në pakufi
Qëndron vet në kejin e dashurisë
Pritja për kalorësin stërzgjatë
Do vjen në kalin e bardhë
Veshur me uniformë mesjetar
Apo ndoshta është ndalur rrugës
Tek princesha e muzgut

-Të lutem hesht…
Mos ndoshta i lodhur
Kalon natën në hanin e kënaqësisë
Larg syve edhe më larg pritjes
Përqafuar me duart e buta
Horizonti në perëndimin e diellit
Dëshmon kohën e vonuar
Ngjyrat fascionuese verbërojnë
Çmend pritja
Bukuria e saj të pengon

-Të lutem hesht…
Me këndin e syrit sheh
Kalorësin fisnikun e ëndrrave
Çan ajrin i parfumosur
Përcjellur me nota të serenatës...
Marrëzisht imagjinon afshin
Hyn në ujëvaren e dëshirave
Shoqëruar me zeshkanen veshur në të bardhë
Kalërojnë në largësitë e shpresës
Drita e fortë çoroditëse të godet
-Të lutem hesht, sërish

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019