A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Dëshirohemi

Nga i madhi KRIJUES i gjithësisë
dhuratë jetës tim
ndodhi
...atë ditë të bekuar
tendosur ndjenjat në oqeanin e panjohur
perëndimi shkrepte të fundit fuqinë
dole në dritë ti vashëz trup sirene.

Pamja yte më humbi të folurit
sytë përshpejtuan imagjinatën
ngrohtësia e avullit më mbështjelli
shushuritje më të ngrohta
fjalët hyjnore pëshpëriti

Në heshtje përqafova Mirësinë
dallgën e dashurisë mirëprita
hija yte mbuloi nuancën e mbetur të muzgut
fjalët përkdhelëse stolisën
pjesën e dytë të jetës tim.

Largohemi në drejtim të valës së nxehtë
ndjekur nga ajri i dashurisë
vrulli shpirtëror mbjellur në dheun e parajsës tokë
shtrirë ka mëndafshin e gjelbërt të përjetësisë...

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


- Poezia u dërgua nga Tyran Prizren Spahiu -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019