A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

..I Thojnë Shqiptar

I vogël komb është, ballkanin do sundon
lashtësi që kujton gadishullin
me kësulë, pagëzuar plis
unikat në botë është
armatosur, me fjalën e dhënë besa
tipar të kreshnikëve shqiptarë,
dëgjuar duhesh
që nga mesjeta këndojnë rapsodët
këngë epike për lavdi të heronjëve
Ilir i thojnë, trashëgimi ka burrërin
nga i Madhi dhuruar zgjuarësinë
trimërinë mileniumësh posedon,
netëve të gjata dimri, ngricat kur trokasin
ofron dorën, mirësi uron,
Pellazg është
thjeshtë njeri, me bujari i armatosur
tipare të fisnikërisë frymëzon
xhamadani i qëndisur, bërë nga shajaku
sandalet e lëkurës, me gjalma leshi
në brez qëndron jatagani,
Ai, është or burrë
kur zbret alpeve, tej maleve lahuta dëgjohet
shpatull-gjërë, fjalëpak i vendosur
është malësori kurrë i nënshtruar
denbabaden kryengritës Shqiptar
gjuhë të veçantë europian
doke- zakone shekujsh
paqen përqafon, armikut PO, kurrë nuk i thotë...

ISBN 978-9951-645-15-7
Tyran Prizren Spahiu
Vargje poetike
POETI.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran Prizren Spahiu -

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019