A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Per Nënën

8 Mars, Nënës

Ishin kohët e errëta pasiguri
Varfëria frika përcjellnin
Nëntë muaj nga jeta yte e shtrenjtë
U dorëzove madhështisë me barrë.

Tani…je në mua në trupin tim
Si yllëz qiellor rron në kujtesë
Më mbërthen lumturia e pashoq
Uni im noton qetë në ujërat e jetës.

Mendimet më përqafojnë pandërprerë
Prania yte më mungon por ti je në mua
Them në vete nënë të të përqafoj
Ngrohtësia dashuria ndaj teje më begatojnë.

E çiltër vyer më pritje te dritarja
Bujaria yte e gravuar në mua
I lodhur turpëruar tentoja të kërkoj falje
Por nënë e dashur ti më paraprije me buzëqeshje.

Atje lartë në parajsën e amshueshmërisë
Rrethuar me lule në majet e Parajsës
E mallëngjyer kujto djalin tënd
Me dëshirë të vetme të takohemi në Xhenet…

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


- Submitted by Tyran Prizren Spahiu -

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019