TEKSTESHQIP
VFM 2008
Bordi organizativ i VFM`08, këtë vit, ka vendosur që në juri profesionale për përzgjedhjen e video spoteve më të mira të ftojë përfaqësues të video produksioneve kosovare sikurse edhe njerëz profesionistë edhe nga të gjitha mediat vizuele nacionale.


Juria e VFM`08 është e përbërë nga:
Kryetar jurie: Afrim Spahiu, Drejtor fotografije dhe profesor universitar.

- Parta Kelmendi, regjisore dhe drejtoresh e programit RTV21+ ,
- Albba Morina, gazetare, prezentuese dhe autore e emisionit Top Koha music në KTV,
- Kreshnik Shala , montazher ne KTV, Shef i kreatives
- Gëzim Avdiu - Pixels - montazher, menaxher i produksionit,
- Albian Gagica - Init production - drejtor kreativ,
- Granit Limani - Entermedia - Menaxher,
- Blerdi Malushi - Pulla dhe Realizator në RTV21,
- Fitore Rexhepi - gazetare dhe prezantuese TOP RTK, RTK,
- Korab Shala - dizajner grafik KTV;
- Yll Çitaku - Kooperativa - regjisor;
- Florent Mehmeti - Regjisor

Cmimet e fituara në "Videofesti Muzikor 2008" janë


VIDEO SPOTI MË I MIRË
Skillz - Ah Femrat

VIDEO SPOTI MË I MIRË NË KONKURENCËN E MESHKUJVE
Alban Skenderaj - Eklips

VIDEO SPOTI ME STYLING MË TË MIRË
Tuna - Bileta

VIDEO SPOTI MË I MIRË NË KONKURENCËN BEST NEW ARTIST
Capital T feat. 2 PO 2 - Shopping

VIDEO SPOTI MË I MIRË I ZHANRIT POP
Eliza Hoxha - Hajde Sonte

VIDEO SPOTI MË I MIRË NË KONKURENCËN E GRUPEVE
Skillz - Ah Femrat

VIDEO SPOTI MË I MIRË NË KONKURENCËN RnB
Elvana Gjata - Mames

VIDEO SPOTI MË I MIRË I ZHANRIT POP FOLK
Genta Ismajli - Sa Ilaqe

VIDEO SPOTI ME REGJINË MË TË MIRË
Kaltrina Selimi - Auto Stop

VIDEO SPOTI MË I MIRË I ZHANRIT RAP HIP-HOP
Skillz - Ah Femrat

VIDEO SPOTI ME MONTAZHIN MË TË MIRË
Elia Zaharia - 31 October

VIDEO SPOTI MË I MIRË I ZHANRIT ROCK
Flaka Krelani - T'boj me Rock

VIDEO SPOTI ME POSTPRODUKSIONIN MË TË MIRË
Gillespie - E di

VIDEO SPOTI MË I MIRË NË KONKURENCËN E FEMRAVE
Elia Zaharia - 31 October

VIDEO SPOTI ME KAMERËN MË TË MIRË
NR - Filma Turqisht

VIDEO SPORTI MË I PROMOVUAR
Tuna - BiletaLISTA E VIDEOSPOTEVE TË NOMINUARA PËR VFM 2008:


Këto spote do të nderohen në mënyrë të veçantë në mbrëmjen finale të Video Festit muzikor

- Genta & Geti - Krejt e dinë
- Grupi i këngëtarëve - Boll ka fol kulla
- Adelina Ismaili - Trimit tim
- Leonora Jakupi - Të falem Kosovë
- Aurora - Amaneti
- Eliza Hoxha - Per ata që sjanë

Nga 144....spote të cilat kanë hyrë në konkurencën e VFM`08, sipas kategorive, janë nominuar :

Video Spoti më i mirë
1. Skillz - Ah Femrat
2. Elvana Gjata - Mames
3. Kaltrina Selimi - Auto Stop
4. Elia Zaharia - 31 October


Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Meshkujve

1. Alban Skenderaj - Eklips
2. Berkani - Maratonë
3. Shpat Kasapi - S'e pranon
4. Adrian Gaxha - Më Mungon


Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Femrave

1. Kaltrina Selimi - Auto Stop
2. Eliza Hoxha - Hajde Sonte
3. Elia Zaharia - 31 October
4. Elvana Gjata - Mames


Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Grupeve

1. Skillz - Ah Femrat
2. Etno Engjujt feat. Lyrical Son, Kaos & Besnik Qaka - All Night
3. Gillespie - E di
4. NRG Band feat. Orinda Huta - As Fejesa, as martesa


Video Spoti më i mirë në konkurrencën Best New Artist

1. Capital T feat. 2 PO 2 - Shopping
2. Genti - Buzet e nje engjulli
3. Xhuli - Mesnatë
4. F Kay - Sonte kemi Party


Video Spoti më i mirë i zhanrit i Pop Folk

1. Genta Ismajli - Sa Ilaqë
2. Ermal Fejzullahu - E shkuar e haruar
3. Mihrije Braha - Turbulenca
4. Zanfina Ismaili - Nga 1 tek 10


Video Spoti mëi mirë i zhanrit POP

1. Eliza Hoxha - Hajde Sonte
2. Nora Istrefi - Mos me le
3. Rona - Shko pastro pas saj
4. Tuna - Bileta


Video Spoti më i mirë i zhanrit Rap Hip-Hop

1. Capital T feat. 2 PO 2 - Shopping
2. Skillz - Ah Femrat
3. NR - Filma Turqisht
4. Etno Engjujt feat. Lyrical Son, Kaos & Besnik Qaka - All Night


Video Spoti më i mirë i zhanrit Rock

1. Alban Skenderaj - Eklips
2. Gillespie - E di
3. Poqi BB Armadillo - Më mungon
4. Flaka Krelani - T'boj me Rock


Video Spoti më i mirë në konkurrëncën RnB

1. Elvana Gjata - Mames
2. Blero & Leonora Poloska - Crazy
3. Vesa Luma feat. Genc Prelvukaj - Ex Relax


Video Spoti me Regjinë më të mirë

1. Alban Skenderaj - Eklips
2. Kaltrina Selimi - Auto Stop
3. Skillz - Ah Femrat
4. Elvana Gjata - Mames


Video Spoti me Montazhin më të mirë
1. Skillz - Ah Femrat
2. Eliza Zaharia - 31 October
3. Zanfina Ismaili - Nga 1 tek 10
4. Elvana Gjata - Mames


Video Spoti me Postproduksionin më të mirë

1. Etno Engjujt feat. Lyrical Son, Kaos & Besnik Qaka - All Night
2. Elvana Gjata - Mames
3. Gillespie - E di
4. Skillz - Ah Femrat


Video Spoti më kamerën më të mirë

1. NR - Filma Turqisht
2. Bleona Qereti & Genci & Hekurani - Mandarine
3. Kaltrina Selimi - Auto Stop
4. Pirro Cako - Engjell apo djallë


Video Spoti me Styling më të mirë
1. Berkani - Maratonë
2. Tuna - Bileta
3. Kaltrina Selimi - Auto Stop
4. Zanfina Ismaili - Nga 1 tek 10
VFM 2008 (Tekste & Video)
VFM 2008 (2008)
  • VFM 2008
  • Viti: 2008
  • 19/05/2008 - 19/05/2008
  • Salla e Teatrit Kombëtar, PRISHTINE
  • TV: KTV
  • Radio: Radio Dukagjni