Vjollca Haxhiu
Vjollca Haxhiu
Vjollca Haxhiu
  • Vendlindja:
  • Terrac, Skenderaj Kosovë
  • Mosha:
  • 49 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 1 Dhjetor 1973
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♐ Shigjetari
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: popullore moderne
Vjollca Haxhiu është këngëtare e njohur. Ajo është e njohur për zërin e ëmbël dhe të fuqishëm në skenën muzikore, por pak e njohur nga jeta e saj private. Ajo është shumë e dashur për publikun mbarë shqiptar dhe është shumë e angazhuar më mbrëmje muzikore edhe jashtë vendit, ku gjithë kjo pjesëmarrje dhe dashuri e madhe nga publiku e bënë që ajo të ketë fitim shumë të madh nga muzika. Karriera e Vjollcës ka filluar në moshën 18 vjeçare ku ka kënduar për herë të parë në festivalin “Zëri i Drenicës”.

Vjollca ka treguar ne TV historitë më të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Ajo tha se vdekja e nënës e ka bërë edhe më të fortë, duke ia dalë të rikthehet sërish në skenë. “Momenti më i trishtë ka qenë vdekja e nënës sime. Unë ndërpreva çdo gjë nga jeta edhe muzikën edhe shkollën. Për një vit kam qenë jashte çdo punë që kam pasur. Ka qenë një vdekje e papritur në gjumë dhe na ka trishtuar të gjithëve në familje. Unë e kam përjetuar shumë keq. Ndoshta nëse do isha kthyer në kohë mund të isha bërë më e fortë. Kemi pasur fatin që të gjithë në familje të ishim lidhur me njëri-tjetrin dhe e kemi mbajtur njëri-tjetrin me forcë që të mos dorëzohemi. Ajo vdiq kur ishte 60 vjeç. Për një vit unë hoqa dorë edhe nga muzika. Pata një problem shëndetësor, që nga vdekja e nënës unë u përkeqësova dhe humba imunitetin. Pata probleme me stomakun, por për fat përfundoi gjithçka mirë, pa pasoja. Më pas unë u bëra më e fortë sepse u përballa me dhimbjen e nënës dhe të shëndetit. Momenti i parë ka qenë Ilir Berani dhe Gili, kur më kanë pyetur, më thanë po nëse nëna do ishte gjallë, a do kishte dëshirë të të shikonte ty në këtë gjendje? Edhe më bindën sepse nëna kishte gjithmonë qejf të shikonte sukseset dhe arritjet tona. Me thanë ti po e dëshpëron nënën edhe në botën tjetër me këtë gjë që po bën. Nga ky moment unë rifillova, u riktheva në muzikë”, tha ajo për Tv Klan.

Kënga e parë ishte ne vitin 1992 me titull "Udha e Kthimit".

Në vitin 1993, Vjollca paraqitet per heren e pare me kengen "Sa Pranvera" dhe publikon albumin e saj te pare "Sa pranvera" qe permban 13 Këngë.

Në vitin 1994, Vjollca paraqitet në Festivalin Akordet e Kosovës me kengen "Sa Pranvera".

Në vitin 1995 Vjollca mërgon në Gjermani dhe aty i kendoi te njejta kengen "Udha e kthimit, "Sa Pranvera", "Sonte ne oren 12" etj.

Në 22 Shtator 1998, Vjollca publikon videoklipin "Udha e Kthimit", e cila u realizua në Shkup.

Në vitin 1999, Vjollca shprengulet ne Zvicer dhe qendron aty deri pas luftes.

Në Tetor te vitit 2001, Vjollca publikon kengen "Djale Malesie", e cila u mireprit nga publiku. Me pas, publikon kengen "Me Fal qe nuk te dua me" dhe albumin e pare me muzike Popullore.

Në Qershor 2002, Vjollca Haxhiu merr pjesë në PoliFest 2002 me këngën "Heshtja".

Në vitin 2003, Vjollca Haxhiu publikon albumin e dyte "Mos Harro" dhe kengen "E ke Tepruar", e cila beri buje edhe ne Maqedoni dhe Shqiperi.

Në vitin 2004, Vjollca Haxhiu publikon albumin "Pranoje".

Në vitin 2005, Vjollca Haxhiu publikon albumin "Dil nga zemra ime" me 9 kenge.

Në Qershor 2007, Vjollca Haxhiu merr pjesë në Polifest 2007 me këngën "Dil Nga Zemra Ime" dhe publikon tre kenge: "Sikur Hajn", "As per ty As per mu" dhe "Inati".

Në vitin 2008, Vjollca publikon 4 kenge "Plas plas", "Sa te besova", "Ti nuk pranon" dhe "Vetem nje her".

Në vitin 2009, Vjollca Haxhiu publikon albumin "Plas Plas", ku bejne pjese kenget "Jo Jo Jo", "Keq Po Flasin", "Mos Me Kerko", "Jam E Lumtur".

Në vitin 2010 e gjejme Vjollcen ne bashkpunime me Meden dhe Sabri Fejzullahun "Ku Je Me Kend Je", "Mbreteresh E Mbreteri", "Ilaci Im", "Mos Me Gjuj" etj.

Më datë 22 Shkurt 2012, Sabri Fejzullahu publikojnë videoklipin "Ilaci Im", në bashkëpunim me Vjollca Haxhiu. Me këtë këngë, Sabri Fejzullahu marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 në vitin 2012.

Më datë 12 Janar 2013, Vjollca Haxhiu & Meda publikojnë videoklipin "Interesant (Unë Besoj Unë Dyshoj)".

Më datë 26 Janar 2013, Vjollca Haxhiu publikon videoklipin "Hajt Zemer".

Më datë 28 Qershor 2013, Meda publikojnë videoklipin "T'kam Fiksim", në bashkëpunim me Vjollca Haxhiu & Gold AG.

Më datë 8 Korrik 2014, Meda & Vjollca Haxhiu publikojnë videoklipin "Princeshe". Me këtë këngë, Meda & Vjollca Haxhiu marrin pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 28 Dhjetor 2014, Sinan Vllasaliu publikon videoklipin "Nanush", në bashkëpunim me Vjollca Haxhiu.

Më datë 28 Korrik 2015, Sinan Vllasaliu & Vjollca Haxhiu publikojnë videoklipin "Jemi Kombinim".

Më datë 23 Prill 2016, Vjollca Haxhiu publikon videoklipin "Sonte".

Më datë 22 Korrik 2017, Vjollca Haxhiu publikon videoklipin "Hakmarrje", në bashkëpunim me Shkelzen Jetishi. Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi).

Më datë 26 Qershor 2018, Vjollca Haxhiu publikon videoklipin "Ça Ka, Ça S'ka". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), Granit Gashi, teksti u shkrua nga Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi), Granit Gashi. Videoklipi u prodhua nga BUG Production.

Më datë 29 Qershor 2018, Meda publikon videoklipin "Falëm", në bashkëpunim me Vjollca Haxhiu. Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), Granit Gashi, teksti u shkrua nga Fatmir Muja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi).

Më datë 2 Korrik 2018, Meda & Vjollca Haxhiu publikojnë videoklipin "Ja Unë Ja Ti". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), Granit Gashi, teksti u shkrua nga Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi), Granit Gashi. Videoklipi u prodhua nga BUG Production.

Më datë 12 Shtator 2018, Meda & Vjollca Haxhiu publikojnë videoklipin "Moter E Vella". Muzika e këngës u punua nga Fatmir Muja, teksti u shkrua nga Fatmir Muja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga BUG Production.

Më datë 9 Prill 2019, Vjollca Haxhiu publikon videoklipin "Si Njo E Njo". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi) & Nurteel, teksti u shkrua nga Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi).

Më datë 2 Korrik 2019, Meda & Vjollca publikojnë videoklipin "O Sheqer", në bashkëpunim me Vjollca Haxhiun. Muzika e këngës u punua nga Nurteel, teksti u shkrua nga Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 2 Korrik 2019, Meda & Vjollca publikojnë videoklipin "A Jena A S'jena". Teksti i këngës u shkrua nga Ghulo, ndërsa orkestrimi u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 12 Korrik 2019, Xeni & Vjollca Haxhiu publikojnë videoklipin "Harroje Kaloje". Muzika e këngës u punua nga Nurteel, teksti u shkrua nga Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 11 Dhjetor 2020, Sinan Vllasaliu & Vjollca Haxhiu publikojnë videoklipin "Hala Te Du". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 24 Mars 2021, Vjollca Haxhiu publikon videoklipin "Dashnia E Re". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Avni Qahili & Ghulo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 8 Korrik 2022, Meda & Vjollca Haxhiu publikojnë videoklipin "Bingo". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Nurteel, ndërsa tekstin e shkroi Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 13 Korrik 2022, Vjollca Haxhiu publikon videoklipin "Bien Tupanat". Teksti i këngës u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa orkestrimin e përgatitën në bashkëpunim Granit Gashi & Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: arianaa16 arianaa16  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Vjollca Haxhiu »

Komente 40