Më mbaj mend (për 1 muaj)

Voltan Prodani

Voltan Prodani
  • Vendlindja:
  • Tiranë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.8 / Votuan:  21
Këndon kryesisht: pop e lehtë

Voltan Prodani është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Kompozitor dhe këngëtar, i pëlqen t’i bëj të dyja, edhe pse më mirë e gjen veten tek pasioni i parë. Ai shprehet se i është dashur shumë punë për të arritur këtu ku është sot. Vështirësitë kanë filluar kur para viteve 90-të u detyrua të vazhdojë gjimnazin, pasi nuk e fusnin në shkollën e muzikës, si djali i të burgosurit politik, kitaristit të shquar Mehdi Prodani. Kjo luftë e egër klasore përveç persekutimit artistik nuk mundi të ndalojë Voltanin që të kalojë në degën e kompozicionit dhe të fitojë, duke ardhur nga shkolla e mesme e përgjithshme që është rast i rrallë për çdo artist, pasi filloi pianon në gjimnaz kur të tjerët e fillonin që në moshën 7 vjeç, vetëm në sajë të talentit dhe dashurisë së madhe për muzikën. Jeton në Tiranë më së shumti, por udhëton shpesh në Evropë për projekte të ndryshme. Qëndrimi për disa vite në Bolonja të Italisë ka qenë një eksperiencë shumë pozitive dhe ka ndikuar në profilin e tij krijues që ka ndikim perëndimor.

Në Nëntor 2001, Voltan Prodani merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën "Do Doja Te Vije".

Në Dhjetor 2003, Voltan Prodani merr pjesë në Festivali i 42-të në RTSH me këngën "Kthehu Dhe Kujto".

Në Prill 2006, Voltan Prodani merr pjesë në Top Fest 3 me këngën "Vetem Ty Te Dua".

Në Dhjetor 2006, Voltan Prodani & Alfred Habibi merr pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Jemi Kaq Të Largët".

Në Dhjetor 2007, Voltan Prodani merr pjesë në Festivali i 46-të në RTSH me këngën "Pse E Humbe Dashurine".

Më datë 6 Qershor 2009, Voltan Prodani publikon videoklipin "Dilema E Saj". Me këtë këngë, Voltan Prodani merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 në vitin 2010.

Në Nëntor 2010, Voltan Prodani merr pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Te Mos Jete E Fundit Here".

Në Maj 2014, Voltan Prodani merr pjesë në Top Fest 11 me këngën "S'te Gjej Askund".

Në Qershor 2016, Voltan Prodani merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 me këngën "S'te Gjej Askund".

Në Nëntor 2014, Voltan Prodani & Classic Boys merr pjesë në Kënga Magjike 2014 me këngën "Enderronte Te Vallezoje".

Në Dhjetor 2015, Voltan Prodani merr pjesë në Festivali i 54-të në RTSH me këngën "Dëgjoje Këngën O AtË!".

Në Shtator 2016, Voltan Prodani merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Endem Neper Ere".

Në Dhjetor 2017, Voltan Prodani merr pjesë në Festivali i 56-të në RTSH me këngën "E Pamundur".

Në Tetor 2019, Voltan Prodani merr pjesë në Kënga Magjike 2019 me këngën "Dashuri Virtuale".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Profili

Facebook

Instagrami

Zyrtar

Shto profile

të tjera


Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0