Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.1 / Votuan:  9
(1918-1989)  
  • Vendlindja:
  • Frascineto, Kalabri 
BIOGRAFIA: Vorea Ujko është një shkrimtar shumë i njohur. Vorea Ujko lindi në fshatin Frasnita, Frascineto, Kalabri më 1918 (ka shkrime ku thuhet se ka lindur edhe më 1931); vdiq në një aksidenti automobilistik më 26 janar 1989. Vorea Ujko është poet shqiptar nga Italia. Përndryshe është pseudonimi i Domeniko Beliçit. Vorea, pos që ka qënë prift ai ka studiuar edhe për letërsi dhe si i tillë ka punuar mësues i letërsisë në Firmo. Ai, ashtu si edhe poetët e rinj arbëreshë, bëjnë përpjekje që, pos k...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Jeronim De Rada

Francesko Petrarka

Gjergj Fishta

Asdreni

Azem Shkreli

Fatos Arapi

Odhise K. Grillo

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Esad Mekuli

Tags: Vorea Ujko


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet