Më mbaj mend (për 1 muaj)

Vullnet Mato

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2
 • Vendlindja:
 • Sarandë 
 • Jeton dhe vepron në :
 • Shqipëri 
 • Mosha:
 • 83 Vjeç
 • Shenja e Horoskopit:
 • Akrepi ♏
BIOGRAFIA: Vullnet Mato është një autor këngësh dhe shkrimtar i njohur. Mësimet e para i mori në qytetin e lindjes. Mbaroi Liceun Artistik të Tiranës për pikturë dhe studimet e larta në Fakultetit Histori-Filologji të Universitetit të Tiranës në degën gjuhë-letërsi shqipe. Filloi te shkruaj ne vitin 1965. U pranua anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë në vitin 1970. Botoi publicistikë dhe letërsi artistike në disa organe të shtypit. Bëri disa skenarë filmash dokumentarë dhe kronika të TVSH. Mor...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Profili

Facebook

Komente

Asnjë Koment  Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

  Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Odise Gremo

Odise Plaku

Ardi Omeri

Viktor Canosinaj

Visar Zhiti

Vladimir Myrtezai

Moikom Zeqo

Edmond Shallvari

Aleksander Çulaj

Vasil Tabaku

Tags: Vullnet Mato


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet