Më mbaj mend (për 1 muaj)

Xeni - Qanakalaja Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.1 / Votuan:  16

Kënga e Çanakalasë

Çanakala mrenda
prej Stambollit,
Lumja nana ku po t’ çon
Karshi dushmanit,
Për të ritë tonë aman!

(Lumja nana e ka djalin
E çon para dushmanit
Per t’ ritë tonë medet!)

Çanakala mrenda,
topi bubullon,
Kur po binte gjylja n’ va.
Aty ujë gufon,
O për të ritë tonë aman!

Canakala mrenda
N’ at’ fushë t’ mejdanit,
Aty ishin mbledhun,
Trimat e xhihanit,
O për të ritë tonë aman!

Çanakala mrenda,
U vrava, u varrova,
Edhe pa m’ dalë shpirti, o vlla
Varrin e kërkova
O për të ritë tonë aman!

Çanakala mrenda,
Na u ba terr e zi,
T’ vramit e t’ varruemit
Nën çadra tuj shti,
Për të ritë tonë medet.

Çanakala mrenda,
Nisi me ra shi,
Nat zavall të shpirtit, vlla,
M’ murrë mall për ty
O për të ritë aman!

Çanakala mrenda,
Nji bunar n’ mjedis,
Mos e pini ujtë, o vllazën,
E kanë zeherlisë,
O për të ritë tonë medet!

Dola prej Stambollit,
Me pa salamet
Nanës dhe babës tonë
Ju këput ymri krejt,
Për të ritë medet!

Çanakaka mrenda,
Na mbloj tymi i zi,
Urdhni erdh prej Mbretit
Hyxhym me syngji,
Për të ritë tonë medet!

Çanakala mrenda,
Dola me një skrep,
Ballanat po shkojë përpjetë
Katunet tuj djegë,
O për të ritë tonë medet!


Ky tekst u dërgua nga Info@radiokosovaelire.com


Nuk kemi video për këtë këngë.
Xeni - Qanakalaja
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Qanakalaja".
3. Video është e këngës "Qanakalaja", por nuk këndohet nga Xeni.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Xeni (Shkelzen Jetishi):


Komente 0