Më mbaj mend (për 1 muaj)

Andon Z. Çajupi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  423
(1866-1930)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Andon Zako Çajupi
  • Vendlindja:
  • Sheper 
BIOGRAFIA: Andon Z. Çajupi është një shkrimtar shumë i njohur. Andon Zako Çajupi, (27 mars 1866 - 11 korrik 1930), ishte poet i shquar, veprimtar patriot dhe demokrat revolucionar shqiptar. Andon Zako Çajupi lindi në Sheper të Zagorisë. Jetoi dhe vdiq ne Egjipt. Mbiemri i tij i mesem i vërtetë ishte ÇAKO mirepo per arsye te panjohura me kohe i mbeti ZAKO. Në Nivan kreu mësimet gjysmë të mesme, të cilat i plotësoi në një lice francez në Egjipt, ku jetonte i ati. Më 1887, pasi bëri një vizitë në Sheper, që ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

11 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Kartolina (8)

0
1
1
2
0
0
1
3

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Petro Nini Luarasi

Asdreni

Mitrush Kuteli

Fatos Arapi

Lasgush Poradeci

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Ndre Mjeda

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Tags: Andon Z. Çajupi, Andon Zako Cajupi, Cajupi


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet