A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Andon Z. Çajupi

Tags: Andon Z. Çajupi, Andon Zako Cajupi, Cajupi

(1866-1930)  

Andon Z. Çajupi është një poet shumë i njohur. Andon Zako Çajupi, (27 mars 1866 - 11 korrik 1930), ishte poet i shquar, veprimtar patriot dhe demokrat revolucionar shqiptar. Andon Zako Çajupi lindi në Sheper të Zagorisë. Jetoi dhe vdiq ne Egjipt. Mbiemri i tij i mesem i vërtetë ishte ÇAKO mirepo per arsye te panjohura me kohe i mbeti ZAKO. Në Nivan kreu mësimet gjysmë të mesme, të cilat i plotësoi në një lice francez në Egjipt, ku jetonte i ati. Më 1887, pasi bëri një vizitë në Sheper, që ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  232


Andon Z. Çajupi në Kartolina:

Krijoni Një Kartolinë
teksteshqip.com © 2007 - 2017