Më mbaj mend (për 1 muaj)

Çesk Zadeja

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3
(1927-1997)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Çesk Zadeja është një autor këngësh i njohur. Mësimet e para i mori në vendin e lindjes, në shkollën françeskane, ku krahas mësimit të përgjithshëm, merr dhe njohuritë e para të muzikës. Ka qenë anëtar i korit të Kishës Françeskane që drejtohej nga kompozitori i shquar Padër Martin Gjoka dhe më vonë nga Filip Mazreku e Prenk Jakova. Që në vegjëli në qytetin e lindjes u angazhua në grupet amatore. Herët shfaqi talentin e tij dhe si nxënës 14-vjeçar studion në Accademia di Santa Cecilia në Rom...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

1 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Autorë Të Ngjashëm:

Shpëtim Kushta

Mark Kaftalli

Abdulla Grimci

Feim Ibrahimi

Zef Coba

Edmond Veizaj

Alqi Kareco

Tish Dajia

Aurid Gjini

Gazmend Mullahi

Tags: Çesk Zadeja


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet